Zašto Božić slavimo baš 25. prosinca ako se Isus navodno tada uopće nije rodio? Postoji vrlo zanimljiva teorija

Božićne proslave diljem svijeta obilježavaju rođenje Isusa Krista 25. prosinca, no većina stručnjaka suglasna je da se on nije rodio tog dana, kao niti u prvoj godini nove ere.
Postoje pretpostavke istraživača da je Rimokatolička crkva odabrala 25. prosinca jer se to poklapa sa zimskim solsticijem i Saturnalijom, festivalom posvećenom rimskom božanstvu Saturnu. Prema riječima stručnjaka Ignacia L. Götza iz njegove knjige "Isus Židov: Stvarnost, Politika i Mito - Osobni Susret", crkva je na taj način mogla priključiti ovaj popularni poganski festival, kao i zimske proslave drugih poganskih religija, odabirom tog dana za proslavu Isusova rođendana.

Datum je nepoznat
Međutim, točan datum Isusova rođenja ostaje nepoznat. Neki stručnjaci vjeruju da je rođen između 6. i 4. godine pr. Kr., dijelom temeljem biblijske priče o kralju Herodu Velikom. U pokušaju ubojstva Isusa, kralj je navodno naredio smrt svih muških dojenčadi mlađe od 2 godine koje su živjele u blizini Betlehema, događaj poznat kao Pokolj Nedužnih. To se navodno dogodilo neposredno prije Herodove smrti, datuma koji je i dalje predmet rasprave. Međutim, većina stručnjaka, uključujući Petera Richardsona i Amy Marie Fisher u njihovoj knjizi "Herod: Kralj Židova i Prijatelj Rimljana: Drugo izdanje" (Routledge, 2018), slijedi datum koji su koristili rimski povjesničari, a prema kojem je Herod umro 4. godine pr. Kr.
No, povjesničari se ne slažu oko stvarne godine Herodove smrti, a mnogi tvrde da je masovno ubojstvo dojenčadi ništa drugo nego legenda. U svojoj knjizi "Zilot: Život i Doba Isusa iz Nazareta" (Random House, 2013), biblijski znanstvenik i autor Reza Aslan napisao je da je Herodov pokolj "događaj za koji ne postoji ni trunke potvrđujućih dokaza u bilo kojem zapisu ili povijesti tog vremena, bilo židovskoj, kršćanskoj ili rimskoj."
Predmet rasprave zbog zvijezde
Drugi stručnjaci pokušali su povezati "Zvijezdu Betlehema", koja je navodno najavila Isusovo rođenje, s stvarnim astronomskim događajima kako bi odredili godinu njegova rođenja. Na primjer, astronom Colin Humphreys je 1991. predložio u članku u časopisu Quarterly Journal of the Royal Astronomical Society da je mitska zvijezda zapravo bila spora kometa, koju su kineski promatrači zabilježili 5. godine pr. Kr. Međutim, Humphreys-ova teorija od tada je opovrgnuta.
Mjesec Isusova rođenja također je predmet rasprave, a jedna teorija sugerira da je Zvijezda Betlehema možda bila Venera i Jupiter koji su se spojili stvarajući svijetlu pojavu na nebu, rijetki događaj koji se dogodio u lipnju 2. pr. Kr. Druga mogućnost je slična konjunkcija Saturna i Jupitera, koja se dogodila u listopadu 7. pr. Kr.
Postoji i pretpostavka da je Isus bio proljetno dijete. Götz sugerira da je Isus mogao biti rođen "krajem proljeća jer su trudnoće počinjale u jesen nakon žetve, kad je bilo dovoljno novca za svadbeni gozbu."