Kameri je potrebno tisuću godina kako bi uhvatila jednu fotografiju: Evo o čemu se radi
Filozof Jonathon Keats sa Sveučilišta u Arizoni predstavio je eksperimentalni projekt po imenu Millennium Camera, čija je svrha snimanje krajolika Tucsona u Arizoni tijekom tisuću godina. Keats želi potaknuti dublje razmišljanje o povijesti, sadašnjosti i budućnosti čovječanstva te razmišljanje o tome kako bi naša zajednica mogla izgledati u 31. stoljeću.
Ova neobična kamera sastoji se od čeličnog stupa s bakrenim cilindrom na vrhu. Svjetlost ulazi u cilindar kroz rupu veličine igle u tankom listu od 24-karatnog zlata, a zatim prolazi kroz površinu tretiranu pigmentom uljane boje po imenu "Ružino ludilo". Slika koja se razvija kroz stoljeća oblikovat će se postupno, s najočitijim dijelovima pejzaža koji će biti najjasniji, dok će se dinamična područja pojaviti na neki sablasniji način.
Neobičan eksperiment
Keats ističe da je kamera postavljena s namjerom poticanja ljudi na postavljanje pitanja i poticanja razgovora o budućnosti, izbjegavajući pružanje konkretnih smjernica o planiranju urbanog razvoja ili vođenju prema određenoj budućnosti. Unatoč nesigurnostima u ispravnost dugotrajnog projekta, cilj je da kamera ostane operativna sve do 3023. godine.
Keats priznaje da postoje mnogi čimbenici koji bi mogli ugroziti uspješnost kamere, uključujući nedostatak prethodnih primjera sličnih uređaja i moguće intervencije budućih generacija.
Simulacija otkrila kako će mjesec izgledati za 50 godina: Jedna stvar se posebno ističe
Iako je teško zamisliti kako će svakodnevni život izgledati za tisuću godina, Keats se nada da će ovaj eksperiment potaknuti ljude na razmišljanje o tome kako oblikovati svoju budućnost i prepoznati snagu zamišljanja i planiranja na temelju vizija koje se prenose kroz generacije.