Dva razorna potresa iz 2023. godine napravila su golemi rascjep na Zemlji: Pogledajte ga
Dana 6. veljače 2023., jedan od najgorih nizova potresa 21. stoljeća potresao je Tursku i Siriju, odnoseći živote više od 59.000 ljudi i prisiljavajući mnoge druge na premještanje. Teško je zamisliti kolosalne geološke sile koje proizvode ove katastrofe, ali nova kolekcija fotografija iz posljedica nesreće uspijeva to ilustrirati.
Nakon potresa, znanstvenici s Kineskog sveučilišta za geoznanosti, Američkog geološkog istraživanja i Tehničkog sveučilišta Bliskog istoka hitno su pristupili dokumentiranju deformacija površine uzrokovanih potresom.
Znanstvenici upozoravaju da se nešto čudno događa s Mjesecom: 'Osjete se potresi, on se smanjuje'
Jedna od njihovih fotografija prikazuje kako se nekada ravna željeznička pruga savila s istaknutom krivuljom zbog podrhtavanja tla i pojave likvefakcije. Isto tako, fotografije iz zraka poljoprivrednog zemljišta pokazuju kako su potresi radikalno promijenili polja, toliko da su redovi usjeva postali dramatično pomaknuti.
Potresi su uglavnom uzrokovani iznenadnim oslobađanjem energije u Zemljinoj kori zbog sudaranja tektonskih ploča (poznatih kao zone loma) ili njihova međusobnog pomicanja. Nakupljeni stres može premašiti čvrstoću stijena, dovodeći do naglog pucanja i oslobađanja energije u obliku seizmičkih valova koji tresu tlo. Kada se dogode velike geološke poremećaje, može doći do likvefakcije tla. Snažno podrhtavanje može poremetiti čvrstoću i krutost gornjeg sloja tla, uzrokujući da se ponaša poput tekućeg sirupa. To je način na koji vidimo deformacije površine poput savijene željezničke pruge, suprotno našem svakodnevnom doživljaju "pouzdane stare Zemlje" koja je kruta i nepromjenjiva.
Dva potresa
Potres u Turskoj i Siriji 2023. bio je, zapravo, sastavljen od dva potresa. Prva pukotina dogodila se rano ujutro 6. veljače u blizini zone loma Mrtvog mora, ali najintenzivnije podrhtavanje (magnitude 7,8) dogodilo se 24 sekunde kasnije kada je pukotina dosegla zonu loma Istočne Anatolije (EAFZ). Sedam sati kasnije, potres nakon potresa magnitude 4,5 pogodio je spoj EAFZ-a s poremećajem Çardak-Sürgü, potaknuvši drugi veliki potres (magnitude 7,5) 86 minuta kasnije. Koristeći svoje slike, istraživači su mogli dobiti još detaljniju predodžbu o tome kako se potres u veljači 2023. godine odvijao.
"Površinska deformacija, zajedno s geofizičkim podacima, pokazuje da je slijed pucanja počeo polako na granici ploče Afrike/Arabije, a kada je pukotina dosegla granicu Arabije/Anatolije, eksplodirala je poput metka koji pogađa bombu i aktivirala čitav sustav Poremećaja Istočne Anatolije, uzrokujući ogromna razaranja", objašnjava priopćenje o projektu.
"Dobivena iskustva pomoći će zaštititi druge zajednice u područjima sklonim potresima u budućnosti", dodaje se. Studija je objavljena u časopisu Science.