Znanstvenike zapanjilo što su pronašli usred pustinje: 'Ove mumije imaju neobične karakteristike'
Dok većina nas obično povezuje mumificiranje s drevnim Egiptom, otkriveni su ostaci mumificiranih predmeta i u drugim dijelovima svijeta. U Peruu su stručnjaci ostali zapanjeni otkrićem mumificiranih ostataka "neljudskog" oblika koji su imali samo tri prsta.
No, otkriće stotina ljudskih mumija u pustinjama kineske autonomne regije Xinjiang Uyghur izazvalo je jednako veliko čuđenje među stručnjacima. Pronađene pokraj Puta svile u Tarimskom bazenu, ove mumije su zbunile stručnjake zbog svojih neobičnih običaja i izgleda koji nisu bili u skladu s lokalnom tradicijom, piše Indy100.
Datirajući između 2000. godine prije nove ere i 200. godine nove ere, ove mumije su pokazivale "zapadnjačke" karakteristike, noseći šarenu vunenu odjeću. Pored njih, nalazili su se tragovi poljoprivredne kulture, uključujući domaće životinje poput goveda, ovaca i koza, te prehrambene proizvode poput pšenice, ječma i sira. Mumije su bile pronađene pokopane u ljesovima oblikovanim kao čamci i prekrivene kravlje kože.
'Zapadne karakteristike'
Nova studija objavljena u časopisu Nature analizirala je genetske podatke prikupljene od 13 najranijih poznatih mumija iz Tarimskog bazena, datirajući od 2100. do 1700. godine prije Krista, kako bi otkrili njihovo podrijetlo.
Rezultati su iznenadili mnoge, pokazujući da su mumije izravni potomci drevnih sjevernih Euroazijaca - skupine lovaca-skupljača koji su nekada naseljavali stepe sjeverne Euroazije i Sibira. Ova skupina nestala je prije otprilike 10 000 godina, ali njihovi genetski tragovi mogu se pronaći u nekim populacijama domorodačkih skupina u Sibiru i Americi.
Meteor koji je eksplodirao nad Europom zaprepastio znanstvenike: Pogledajte od čega je napravljen
Studija je demantirala teorije da su ovi ljudi bili potomci stočara iz crnomorske regije južne Rusije, Središnje Azije ili ranih farmera s Iranske visoravni, sugerirajući da su imali lokalno podrijetlo i da su bili prisutni u tom području već neko vrijeme.
Christina Warinner, autorica studije i profesorica antropologije na Sveučilištu Harvard, istaknula je: "Iako su bili genetski izolirani, narodi brončanog doba Tarimskog bazena bili su izrazito kozmopolitski u svojoj kulturi, usvojivši elemente različitih regija poput pšenice i mliječnih proizvoda iz zapadne Azije, prosa iz istočne Azije te ljekovitih biljaka poput efedre iz središnje Azije."