Meteor koji je eksplodirao nad Europom zaprepastio znanstvenike: Pogledajte od čega je napravljen
Odlomci asteroida koji su eksplodirali iznad Njemačke 21. siječnja i koji su pronađeni pet dana kasnije potvrđeni su kao rijetka vrsta svemirskog kamenja koje bi moglo pomoći u rasvjetljavanju podrijetla Zemlje.
Kako je izvijestio Space.com, 1. veljače, znanstvenici su sumnjali da čudan izgled fragmenata meteorita s roditeljskog asteroida 2024 BX1 ukazuje na to da su dio rijetke grupe nazvane aubriti. Ta su sumnja sada potvrđena.
Meteor astronom SETI instituta, Peter Jenniskens, bio je dio tima koji je pronašao nekoliko meteorita. Rekao je Space.comu da je prije ovoga na Zemlji pronađeno samo 11 primjera meteorita aubrita. Ovi izuzetno rijetki uzorci potječu iz obitelji za koju se vjeruje da predstavlja samo 1% poznatih meteorita.
Što su pronašli?
Aubritski meteoriti s 2024 BX1 razlikuju se od drugih meteorita jer imaju prozirnu staklenu koricu umjesto debelog sloja crnog stakla i izgledaju poput sive granita. To ih je prvotno učinilo teško razlikovati od običnih zemaljskih stijena.
No, Jenniskens i suradnici iz Muzeja za prirodoslovlje u Berlinu prvi su obavili preglede jednog od ovih meteoritskih komada pomoću mikrosonde s elektronskim snopom, utvrdivši da imaju tipičnu mineralogiju i kemijski sastav aubritskih stijena.
"Zanimljivo je kod ovog pada što imamo vrlo lijepu orbitu, pa oblik orbite sam po sebi sadrži tragove o tome gdje je bilo izvorište za ove meteorite," rekao je Jenniskens. "Vjerojatno su došli s unutarnje strane asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitera. To je mjesto gdje vjerojatno ima puno krhotina, sudar koji je stvorio mnogo manjih komada zvan asteroidna obitelj."Asteroide glavnog pojasa poput 2024 BX1 formirani su otprilike u isto vrijeme kao i planete Sunčevog sustava, prije približno 4,5 milijardi godina, od materijala oko mlade sunca koji nije bio potrošen na formiranje planeta.
'To je jako cool'
To znači da, budući da nisu pogođeni geološkim procesima, znanstvenicima nude uvid u gradivne blokove planeta, posebno unutarnjih svjetlosnih svjetova Merkura, Venere, Marsa i naravno Zemlje.
Jenniskens je dodao da su ovi meteoriti aubriti vrlo slični Zemlji, poput omjera vode i omjera drugih kemikalija. To znači da proučavanje ovih uzoraka pruža priliku za istraživanje vrste materijala koji bi bio uključen u formiranje naše planete prije otprilike 4,5 milijardi godina.
"To je jako cool. Imamo svježi materijal koji možemo proučiti, a možda su to bili graditeljski blokovi od kojih je Zemlja formirana. I to je privlačnost ovog posebnog meteorita", dodao je Jenniskens.
Proučavanje ostataka asteroida 2024 BX1 možda nije važno samo za razumijevanje prošlosti Zemlje, već i za osiguranje budućnosti čovječanstva.Asteroid 2024 BX1 prvi je uočio astronom Krisztián Sárneczky na Opservatoriju Konkoly u Mađarskoj. Zatim su ga pratili Near-Earth Asteroid Scout NASA-e i sustavi procjene opasnosti od udara asteroida Meerkat Europske svemirske agencije, koji su obojica predvidjeli da će doista udariti u Zemlju.
Na dnu hladnog i mračnog mora na sjeveru Europe pronađena misteriozna drevna megastruktura
Vidio se širom Europe
Mali asteroid, koji nije bio veći od 1 metra, mogao bi biti jedan od najmanjih svemirskih kamenja ikad otkrivenih prije nego što je udario u Zemlju, eksplodirao je u atmosferi iznad Münchena u Njemačkoj, stvarajući svijetlu vatrenu kuglu viđenu širom Europe.
Ova eksplozija mogla bi pomoći znanstvenicima da bolje razumiju udare asteroida, prema Jenniskensu. Naime, svemirske stijene koje eksplodiraju nad Zemljom obično su mnogo veće, poput meteorita Chelyabinsk širokog 18 metara, koji je eksplodirao u regiji južnog Urala u Rusiji 15. veljače 2013. godine.
"Ovdje imamo priliku vidjeti kako se mali asteroid ponaša kada uđe u Zemljinu atmosferu", rekao je Jenniskens. "Možemo vidjeti kako se raspao na vrlo zanimljiv način koji zaslužuje puno više proučavanja. To, zatim, može voditi prognozama na kojoj će visini veći objekt možda fragmentirati nad Zemljom."Znanstvenik SETI dodaje da to može pomoći u pripremi za udare manjih asteroida tako što će nam pomoći predvidjeti gdje na Zemlji će se srušiti njihovi ostaci nakon što eksplodiraju. Ovi nalazi o određenim meteoritima aubritima sada su podneseni Međunarodnoj nomenklaturi Komisije meteoritskog društva 2. veljače 2024. godine, radi pregleda i potvrde.