Više od 200 znanstvenika zajedno predviđalo sudbinu Zemlje i njihovo viđenje je uistinu strašno
Novo istraživanje literature o globalnim klimatskim promjenama, koje je napisao međunarodni tim od preko 200 istraživača, ostavlja malo prostora za sumnju: čovječanstvo ide prema katastrofi, osim ako se ne poduzmu značajni koraci kako bi se promijenio taj smjer. Koliko je katastrofalno? Tim istraživača spominje bilijune dolara štete povezane s klimatskim promjenama, milijarde ljudi koji su gurnuti u teškoće diljem svijeta i milijune izgubljenih života kao rezultat brzo zagrijavanja planeta.
Izvješće se posebno fokusira na kritične točke, nagli, masovni pomaci u ekološkim uvjetima izazvani nakupljanjem manjih okolišnih promjena. Ti kataklizmički pomaci uključuju opću destrukciju koraljnih grebena i urušavanje najvećih ledenih pokrova, što bi zauzvrat dovelo do još veće opće disruptivnosti. Izvješće identificira niz interakcija između glavnih kritičnih elemenata diljem svijeta, većina kojih vrši destabilizirajući utjecaj. Neki ekosustavi na rubu značajnih promjena, poput ledenih pokrova Grenlanda, imaju tako niske pragove za preokretanje da se mogu smatrati izazivačima lanaca efekata koji se šire diljem svijeta, šaljući druge sustave u rušenje.
"Naša istraživanja pokazuju da su u prošlosti čak i male prirodne promjene u koncentracijama stakleničkih plinova imale efekt domina mijenjajući različite dijelove našeg planeta, od razine mora do cijelih ekosustava", kaže znanstvenica o Zemlji Caroline Lear sa Sveučilišta u Cardiffu u Velikoj Britaniji.
Domino efekt
"Bez značajnijih akcija za klimu očekujemo sličan efekt dominoa od mnogo bržih promjena u koncentracijama stakleničkih plinova uzrokovanih sagorijevanjem fosilnih goriva."
Istraživači upozoravaju na katastrofalni gubitak sposobnosti uzgoja usjeva, s do polovice globalnog područja za uzgoj pšenice i kukuruza potencijalno izgubljeno, što dovodi u pitanje "stabilnost naših društava". Ovi procesi već su u tijeku, s više od 27 milijuna djece koja su dovedena u glad zbog ekstremnih vremenskih uvjeta samo u 2022. godini.
NASA smislila pakleni plan za borbu protiv zagrijavanja: Pogledajte što žele ubrizgavati u atmosferu
Naša sudbina nije potpuno zapečaćena. Istraživači pozivaju na koordinirane globalne političke napore kako bi se ograničile negativne kritične točke i promovirao održiviji pristup životu na Zemlji, onaj koji bi mogao generirati vlastite serije socijalnih kritičnih točaka koje stvaraju otpornije ekosustave.
Fosilna goriva trebala bi biti izbačena dobro prije 2050. godine, primjerice, kaže izvješće, s poticajima za nastavak razvoja infrastrukture za obnovljive izvore energije.
Moramo donositi mudre odluke
"Nisu sve kritične točke loše", kaže znanstvenik o Zemlji Stephen Barker, sa Sveučilišta u Cardiffu. "Ako donosimo mudre odluke sada, mogle bi nam pomoći da krenemo u pravom smjeru."
"Na primjer, stvaranje nacionalnih strategija o proizvodnji i pohrani solarne energije potaknut će ulaganja u povećanje kapaciteta i konačno smanjenje troškova, što će dovesti do veće upotrebe obnovljivih izvora energije."
Ovo je samo najnovije u dugom nizu upozorenja znanstvenika da će klimatske promjene značajno promijeniti život na planeti Zemlji. Unatoč ovom sumornom izgledu, emisije stakleničkih plinova i dalje su na najvišoj razini. Ako želimo izbjeći preplavljenje i zaustaviti prirodni svijet da se raspadne, potrebno je poduzeti stvarne i značajne akcije - akcije koje istraživači smatraju da je čovječanstvo sposobno poduzeti.
"Ovo izvješće sadrži poruku nade", kaže Lear. "Politike koje su prijateljske za klimu i fer mogle bi pokrenuti lanac događaja koji će nam pomoći da izbjegnemo najgore posljedice klimatskih promjena dok pomažu društvima diljem planeta."
Globalni izvještaj o kritičnim točkama možete pronaći u potpunosti online, a dijelovi su objavljeni u časopisu Earth System Dynamics.