Znanstvenici su otkrili veliko iznenađenje u svemiru: 'Ovo mijenja načina na koji gledamo evoluciju'
Ovo otkriće je došlo zahvaljujući naprednoj tehnologiji Near-InfraRed kamere (NIRCam), koja omogućuje proučavanje najranijih galaksija u svemiru.
Tim sa Sveučilišta Durham uspio je promatrati podatke o formiranju šipki koje su se pojavile samo nekoliko milijardi godina nakon Velikog praska, što je značajno dalje od dosadašnjih saznanja koja je pružao teleskop Hubble. Njihova otkrića su objavljena u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
Ovo novo otkriće ne samo da nam pruža uvid u prošlost, već postavlja pitanja o našem razumijevanju ranog razvoja svemira. Formacije šipki, koje su pokazatelji stabilnih okruženja, sugeriraju da su galaksije sazrijevale brže nego što se ranije pretpostavljalo, prenosi Indy100.
Dečko ušao u Đavolju rupu pa naišao na nevjerojatan prizor: Pogledajte što je zatekao unutra
Drugačije viđenje
Zoe Le Conte, doktorska istraživačica na Sveučilištu Durham i glavna autorica istraživanja, ističe da su galaksije u ranim fazama svemira bile stabilnije nego što se pretpostavljalo. Ova nova saznanja mogla bi promijeniti naše poglede na ranu evoluciju galaksija.
“Galaksije u ranom svemiru sazrijevaju mnogo brže nego što smo mislili. Ovo je pravo iznenađenje jer biste očekivali da će svemir u toj fazi biti vrlo turbulentan s puno sudara između galaksija i puno plina koji se još nije transformirao u zvijezde.
Međutim, zahvaljujući svemirskom teleskopu Jamesa Webba, vidimo puno ovih traka puno ranije u životu svemira, što znači da su galaksije bile u starijoj fazi svoje evolucije nego što se prije mislilo. To znači da ćemo morati prilagoditi svoje poglede na ranu evoluciju galaksije", zaključila je.