Doktor s Harvarda otkrio zašto nikada ne pije vodu iz plastične boce: 'Prestanite ih koristiti'
Doktor s Harvarda koji je stekao slavu na društvenim mrežama objasnio je zašto ne koristi plastične boce za vodu te je pozvao i druge da ih izbjegavaju. Dr. Saurabh Sethi, liječnik iz Kalifornije, upozorio je da plastične boce za vodu sadrže previše toksičnih nanoplastika koje mogu završiti u tijelu, uz mogućnost povezanosti s rakom i neplodnošću.
U svom TikTok videu koji je pregledan gotovo pola milijuna puta, dr. Sethi je izjavio: "Prestanite koristiti plastične boce za vodu." On je ukazao na istraživanje koje je pokazalo da prosječna boca vode prodana u SAD-u sadrži 240,000 komadića tih čestica.
"Te čestice imaju potencijal prodrijeti u ljudske stanice i ući u krvotok i glavne organe", objašnjava gastroenterolog. Umjesto toga, savjetuje da se koristi nehrđajući čelik ili stakleni spremnici za ponovno punjenje.
@doctorsethimd Plastic Water Bottles: A Health Hazard 🚫💧 | Doctor's Warning Being a health professional 👩⚕️, I stress the dangers of using plastic water bottles. Recent research reveals that these bottles can release thousands of nano plastic particles, potentially harming human cells and organs. These particles may act as endocrine disruptors, leading to hormonal imbalances and various health issues, especially in hot conditions. Opt for stainless steel bottles when possible, especially in warm environments to minimize exposure to microplastics. #plastic #warning #health #medicaltiktok ♬ original sound - Doctor Sethi
Posebno opasno ljeti?
Dr. Sethi također je naglasio da je konzumiranje vode iz plastičnih boca tijekom vrućih dana posebno štetno. "Toplina će uzrokovati još više oslobađanja mikroplastike u vašu bocu s vodom", rekao je. Međutim, ovaj video ostavio je neka pitanja na koja se ne može tako lako dati odgovor, s obzirom na to da su mnogi korisnici istaknuli kako i voda iz slavine sadrži štetne toksine koji su povezani s zdravstvenim problemima. Osim toga, neki spremnici za ponovno punjenje, poput popularnih Stanley čaša, pokazali su se da sadrže metale povezane s različitim bolestima.
Kardiolozi su otkrili koja je riba najzdravija za vaše srce: 'Jedite ju barem dva puta tjedno'
Kada je riječ o plastičnim bocama za vodu, mikroplastika može završiti u proizvodima kao nusprodukt tijekom proizvodnog procesa. Strahovi od malih čestica plastike postali su intenzivniji posljednjih godina zbog potencijalnih zdravstvenih rizika.
Istraživanje iz 2023. koristilo je biološke modele i biomarkere kako bi odredilo toksične učinke nanoplastike kad se konzumira. Britanski istraživači otkrili su da molekule mogu uzrokovati staničnu smrt, oksidacijski stres, oštećenje DNK i izazvati upalne reakcije - procesi koji su povezani s nastankom tumora.
Još se provode istraživanja
Međutim, učinci na ljude još uvijek se temelje na laboratorijskim i istraživanjima na životinjama, bez izravnih dokaza. Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) izjavila je za DailyMail.com da je prerano za paničarenje oko konzumacije vode iz plastičnih boca, ističući kako nema dovoljno znanstvenih dokaza koji bi podržali zabrinutost zbog razine mikroplastike ili nanoplastike u hrani, uključujući vodu u boci.
S obzirom na sve ove čimbenike, ključno je da se nastavi istraživati potencijalne rizike povezane s mikroplastikom kako bi se osiguralo zdravlje i sigurnost potrošača, dok stručnjaci poput dr. Saurabh Sethija pozivaju na oprez i potiču promjene u navikama potrošnje.