Ako primijetite da imate bijeli jezik odmah odite doktoru: To može biti znak vrlo opasne bolesti

Na površini jezika nalaze se male izbočine, poznate kao papile, na kojima se mogu taložiti čestice hrane, bakterije i mrtve stanice. Nakupljanje ovih tvari može uzrokovati bijelu boju jezika. Redovito čišćenje jezika od ostataka hrane djeluje kao detoksikacija organizma - poboljšava osjet okusa, osvježava dah, te sprječava nastanak karijesa, plaka i bolesti desni.
Bijeli jezik često nije razlog za brigu, ali ako simptomi potraju ili su popraćeni drugim zdravstvenim problemima, važno je posavjetovati se s liječnikom radi pravilne dijagnoze i liječenja.
Kada posjetiti liječnika?
Trajni simptomi: Ako bijeli jezik traje dulje od nekoliko tjedana.
Bol i nelagoda: Ako osjećate bol ili nelagodu.
Ostale promjene: Ako primijetite lezije, ranice ili otekline na jeziku.
Sistemski simptomi: Ako imate druge simptome poput vrućice, gubitka težine ili umora.
Uzroci bijelog jezika
Bijeli ili drugi plak na jeziku može biti uzrokovan različitim faktorima, najčešće povezanim s higijenom usne šupljine i zuba. Suha usta, temperatura, pušenje, alkohol, disanje na usta, antibiotici, ali i oralna kandidijaza (soor) mogu dovesti do promjene boje jezika. Također, može biti znak oslabljenog imuniteta ili nedostatka određenih vitamina i minerala u tijelu, prenosi Kurir.

Prirodni načini čišćenja i dezinfekcije jezika
Češnjak je poznat po svojim antibakterijskim svojstvima. Jedite ga sirovog kako biste pomogli ubiti bakterije u ustima.
Aloe vera ima protuupalna svojstva. Možete koristiti pastu za zube i vodice za ispiranje usta koje sadrže aloju ili piti sok od aloe vere kako biste neutralizirali mikrobe na jeziku i desnima.
Sol je jedan od najboljih prirodnih čistača jezika. Pospite malo soli na jezik i nježno četkajte četkicom za zube jednu minutu, zatim isperite vodom. Ponavljajte dva puta dnevno.
Kurkuma je izvrsna alternativa antiseptičkim vodicama za ispiranje usta. Pomiješajte kurkumu i sok od citrusa dok ne dobijete pastu. Utrljajte na jezik, ostavite dvije minute, a zatim temeljito isperite toplom vodom.
Nježno četkajte jezik četkicom za zube od baze prema vrhu kako biste uklonili bakterije koje uzrokuju bijeli jezik.
Soda bikarbona može povećati pH usne šupljine, što dovodi do manjeg broja bakterija. Pomiješajte sodu bikarbonu s limunovim sokom kako biste dobili pastu za uklanjanje bakterija s jezika.
Biljke poput kamilice, metvice i kadulje preporučuju se za oralno zdravlje. Napravite čaj od žlice suhe kamilice, žličice metvice i žličice kadulje, prelijte s četiri šalice vrele vode, ostavite da se ohladi i procijedite. Dodajte žlicu soli i koristite ovu prirodnu tekućinu za ispiranje usta dva puta dnevno nakon pranja zuba.
Ako bijeli jezik i dalje izaziva zabrinutost ili simptomi ne nestaju, obratite se svom liječniku za daljnje savjete i liječenje.