Na Marsu otkriven neobičan objekt kakav do sada nije viđen: 'Jako uzbudljivo otkriće'
NASA-in rover Perseverance otkrio je neobično svijetlu stijenu u krateru Jezero na Marsu – stijenu kakva dosad nije viđena na Crvenom planetu. Prema riječima istraživača uključenih u projekt, ovaj čudni kamen može otkriti nove detalje o drevnoj prošlosti Marsa.
Stijena, nazvana "Atoko Point" po sličnom svijetlom obilježju u Velikom kanjonu, "jedinstvena je," jasno se ističući među tamnijim stijenama koje okružuju područje pretrage blizu planine Mount Washburn, napisao je tim u priopćenju NASA-e. Znanstvenici su prvi put ugledali stijenu kao dio mozaika od 18 slika snimljenih 27. svibnja.
Procjenjuje se da Atoko Point ima širinu od 45 centimetara i visinu od 35 centimetara. Korištenjem instrumenata kamere rovera, SuperCam i Mastcam-Z, znanstvenici su potvrdili da je stijena sastavljena od piroksena i feldspata. Tim je spekulirao da je svijetla stijena možda prenesena iz drugog dijela planeta drevnom rijekom, ili formirana pod zemljom tijelom magme prije nego što je konačno otkrivena erozijom.
'Prva takve vrste'
"Raznolikost tekstura i sastava na Mount Washburn bila je uzbudljivo otkriće za tim, jer te stijene predstavljaju zbirku geoloških darova donesenih s ruba kratera i potencijalno izvan njega," rekao je Brad Garczynski sa Sveučilišta Western Washington u Bellinghamu i suvoditelj trenutne znanstvene kampanje u priopćenju.
Istraživači su dodali da, iako je Atoko "prva takve vrste" viđena na Marsu, gotovo sigurno "neće biti posljednja" jer Perseverance nastavlja svoju misiju prema rubu kratera Jezero. Perseverance je sletio na Mars u veljači 2021. godine i od tada istražuje krater Jezero – područje za koje se vjeruje da je nekada bilo drevno jezero. Primarna misija rovera je pronaći znakove drevnog života, a već je prikupio 24 geološka uzorka za buduće proučavanje.
Ovaj čovjek u ruci drži jedan od najopasnijih predmeta: Pogledajte što se dogodilo kada ga je pokušao otvoriti
Trenutno putovanje kroz krater Jezero dio je četvrte znanstvene kampanje Perseverancea za pronalaženje karbonatnih i olivinskih minerala duž ruba kratera. Na Zemlji se karbonati obično nalaze na plitkim površinama slatkovodnih jezera, formirajući se kada ugljikov dioksid reagira s vodom. Analizom ovih minerala, znanstvenici mogu steći uvid u razine ugljikovog dioksida u Marsovoj prošlosti, što je važan pokazatelj njegove povijesne klime. Karbonati su također izvrsni minerali za očuvanje fosila, što može ukazivati na tragove drevnog života, ako su postojali.