Gotovo nitko ne zna koliko trešnje mogu biti opasne: Omiljeno ljetno voće sadrži vrlo otrovan spoj
Tijekom vrućih ljetnih dana, svi uživamo u laganijoj prehrani, a voće i povrće su nezaobilazni dio našeg jelovnika. Trešnje i višnje su među favoritima, a često se koriste za pripremu kolača i drugih poslastica. No, važno je biti oprezan s košticama ovog voća, koje mogu predstavljati ozbiljne zdravstvene rizike.
Za razliku od koštica lubenice, koštice trešanja nisu bezopasne. Konzumacija koštica trešanja može biti opasna zbog nekoliko razloga. Prvo, njihova mala veličina čini ih lakima za slučajno gutanje, što može dovesti do gušenja, osobito kod djece. Međutim, gušenje nije jedini rizik.
Rosemary Trout, programska direktorica kulinarske umjetnosti i znanosti o hrani na Sveučilištu Drexel, ističe da koštice trešnje sadrže supstancu zvanu amigdalin, koja može biti izuzetno opasna kada se konzumira. "Amigdalin je spoj koji reagira s enzimima u vašoj slini i formira cijanid, vrlo toksičnu kemikaliju,“ kaže Trout.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izvještavaju da čak i male doze cijanida mogu brzo izazvati bol u prsima, otežano disanje, vrtoglavicu i povraćanje. U težim slučajevima, cijanid može biti smrtonosan. Druge vrste voća s košticama, poput breskvi, marelica i šljiva, također sadrže amigdalin, ali koncentracija varira između voća, pa čak i unutar iste vrste voća ovisno o mjestu uzgoja.
Koliko smo u riziku ako progutamo košticu trešnje?
Ozbiljnost zdravstvenih rizika ovisi o načinu konzumacije koštica trešnje. Štetni amigdalin se nalazi u središtu koštice, dok jezgra koja ga okružuje djeluje kao zaštitni sloj. „Ako su koštice cijele i nerazbijene, amigdalin nije dostupan za interakciju sa slinom i formiranje cijanida,“ objašnjava Trout. "Ako slučajno progutate cijelu košticu, ona će vjerojatno proći kroz vaš probavni trakt bez problema.“
Znanstvenici otkrili kako se riješiti štucavice u samo četiri koraka: Ne trebaju vam voda i strah
Opasnost nastaje kada su koštice slomljene, jer se tada amigdalin može osloboditi i pretvoriti u cijanid. Jezgru koštice je prilično teško slomiti zubima, pa je rizik od trovanja pri konzumaciji voća nizak. Veći rizik predstavlja dodavanje cijelih trešanja, zajedno s košticama, u blender pri pripremi smutija. Količina slomljenih koštica trešnje potrebna za izazivanje akutnog trovanja cijanidom nije poznata, ali neželjene reakcije mogu se dogoditi čak i od izuzetno malih količina toksina.
Stoga, dok uživate u trešnjama ovog ljeta, budite oprezni s košticama kako biste izbjegli potencijalne zdravstvene probleme.