U Hrvatskoj je najezda smrdljivih martina: Evo kako ih se lako riješiti

Dok su prije bile prisutne isključivo u određenim godišnjim dobima, sada ih možemo viđati i u jesen, proljeće, pa čak i zimu. Globalno zagrijavanje i blage zime omogućile su im da prežive duže periode, zbog čega ih sve češće susrećemo u svojim domovima i okruženju.
Smrdibube su iznimno osjetljive na hladnoću, pa se s približavanjem zime povlače u unutarnje, toplije prostore poput kuća i stanova. Iako repelenti za njih ne postoje, najdjelotvornija zaštita uključuje postavljanje mreža na prozore i čvrsto zatvaranje otvora. No, čak i uz te mjere opreza, nije uvijek moguće spriječiti njihov ulazak.
Jedna od najčešćih vrsta smrdibuba u našim krajevima je Nezara viridula, poznata po svojoj jarkoj zelenoj boji. Smrdibube ispuštaju neugodne mirise kada osjete opasnost, koristeći kemijske tvari iz svojih mirisnih žlijezda kao obrambeni mehanizam.

Prirodni načini borbe protiv smrdibuba
Eterično ulje paprene metvice – Miris paprene metvice djeluje odbojno na smrdibube. Sprej napravljen od vode i eteričnog ulja možete koristiti kako biste prskali prozore i druge ulaze u kuću.
Češnjak – Nasjeckani češnjak raspoređen po strateškim mjestima, poput prozora, može spriječiti smrdibube da uđu u vaš dom.
Ljuske luka – Mješavina od ljuski luka i vode, koja se ostavlja da stoji pet dana, može se koristiti za tretiranje biljaka koje smrdibube napadaju.
Ovo je najskuplja stvar na svijetu: Gram košta više od 100 milijuna eura
Čili papričice – Ova mješavina se priprema kuhanjem čili papričica u vodi, a potom se koristi za prskanje biljaka ili mjesta na kojima primijetite smrdibube.
Gorušica u prahu – Mješavina gorušice i vode također je učinkovita protiv ovih štetočina, osobito kada se koristi za zaštitu biljaka.