Liječnik iznio bizarnu teoriju o ljudima koji nikada nisu lomili kosti: 'Nije sve u slučajnosti'

Iako je ta teorija svakako simpatična i daje osjećaj posebnosti, prava istina – kao i obično – leži u puno prizemnijim objašnjenjima. Naime, stručnjaci upozoravaju da zašto netko nikad ne doživi lom kosti, a drugi padne s bicikla i završi u gipsu, nije stvar kozmičke pravde, već genetike, prehrane, navika i dobi.
Ako ste od onih sretnika koji su prošli bez prijeloma iako ste u mladosti skakali s drveća, zahvalite svojoj genetici. Dr. Suhail Hussain objašnjava da čvrstoća kostiju ovisi o nasljeđu – neki ljudi naprosto imaju gušće, otpornije kosti jer su to naslijedili. Koliko dobro tijelo obrađuje kalcij, koliko su vam jake kosti i kako je vaš skelet građen – sve je to zapisano u vašem DNK.
Kraljevsko društvo za osteoporozu dodatno upozorava: ako je netko iz vaše obitelji, recimo roditelj, doživio prijelom kuka, i vi biste mogli biti izloženi povećanom riziku. Prijelomi kuka posebno su opasni u starijoj dobi jer često vode do dugotrajnih posljedica, uključujući smanjenu pokretljivost ili čak invaliditet.
Nakon 30. godine, gustoća kostiju prirodno počinje opadati. Žene koje su prošle menopauzu izložene su većem riziku od osteoporoze jer se hormonska ravnoteža mijenja, što dodatno utječe na snagu kostiju. No, to ne znači da ste bespomoćni, prenosi LADbible.

Životne navike koje vas mogu ili zaštititi – ili slomiti
Zdrave kosti ne ovise samo o genetici. Način na koji živite itekako ima ulogu. Prehrana bogata kalcijem (mliječni proizvodi, bademi, lisnato povrće), dovoljno vitamina D (sunce, riba, jaja), te redovita tjelovježba pomažu kostima da ostanu jake i otporne.
S druge strane, pušenje, prekomjerno uživanje alkohola i sjedilački način života vaši su neprijatelji – smanjuju gustoću kostiju i povećavaju rizik od prijeloma, čak i pri manjem padu.
Ako znate da u vašoj obitelji ima povijesti lomova, vrijeme je da se malo više pozabavite zdravljem svojih kostiju. Liječnici preporučuju testiranje gustoće kostiju (DEXA skeniranje), koje je brzo i bezbolno, a može vam dati jasnu sliku o stanju vašeg koštanog sustava.
Znanstvenici konačno otkrili zašto nam se prsti smežuraju u vodu: Nije ono što svi misle
Dr. Hussain savjetuje da ne čekate da se dogodi ozljeda – već sada možete uvesti promjene u prehrani i načinu života koje će dugoročno čuvati vaše kosti. A ako ipak volite vjerovati da vas čuva neka viša sila – nema štete u tome, sve dok ne zaboravite na važnost vitamina i utega.