Kupio je vrećicu popularne hrane i na njoj pročitao nešto što ga je šokiralo: 'Trebam li se brinuti?'
Jedan Britanac ostao je iznenađen nakon što je uočio neobično upozorenje na pakiranju nudli koje je kupio u trgovini u londonskom Chinatownu. Osim standardnih informacija o hranjivoj vrijednosti, etiketa je nosila i neuobičajen zdravstveni savjet koji ga je natjerao da dva puta promisli o tome hoće li ovo jelo pripremiti za večeru.
Na Redditu je podijelio fotografiju pakiranja uz komentar: "Upravo sam kupio ove suhe nudle u Chinatownu s čudnim upozorenjem. Trebam li se brinuti?" Na etiketi, ispod informacija o vitaminima, stajalo je upozorenje: "Upozorenje: Opasnost od raka i štete po reproduktivno zdravlje," uz poveznicu na web stranicu kalifornijskog Ureda za procjenu opasnosti za zdravlje i okoliš (OEHHA).
Poveznica vodi do objašnjenja kalifornijskog zakona pod nazivom Proposition 65, prema kojem su poduzeća obvezna upozoriti kupce na izloženost kemikalijama koje mogu uzrokovati rak, urođene defekte ili druge štete po reproduktivno zdravlje. "Proposition 65 omogućava Kalifornijcima da donesu informirane odluke o izloženosti štetnim kemikalijama," stoji na stranici.
Just got these dry noodles from chinatown with a strange warning
byu/RiskyCustard144 inCasualUK
'Skoro svi proizvodi to imaju'
Ova su upozorenja izazvala niz duhovitih komentara na Redditu. Jedan korisnik je napisao: "Opasne su samo ako ih jedete u Kaliforniji!" dok je drugi dometnuo: "Mmm, zabranjene nudle su najbolje." Mnogi Amerikanci, navikli na ovakva upozorenja, brzo su minimizirali važnost etikete.
"Skoro svaki proizvod u SAD-u ima ovo upozorenje zbog kalifornijskog zakona (P65) koji traži da se naglasi da uzrokuje rak," objasnio je jedan korisnik. "Primijetite da nijedan proizvod nije zabranjen u Kaliforniji. Ja sam samo naučio ignorirati ga." Drugi je dodao: "Ove naljepnice su svuda u Kaliforniji – čak su i na ulazu u parkirališta. Pretpostavljam da nas žele upozoriti da su ispušni plinovi automobila štetni."
Kupio curi zaručnički prsten od 2215 eura: Odbila se udati za njega kada je vidjela od čega je napravljen
Jedan Britanac, prisjećajući se svog posjeta Kaliforniji, podijelio je slično iskustvo: "Bio sam u Kaliforniji samo jednom, ali činilo se da baš svaki proizvod koji sam kupio, od hrane do suvenira (šalica, igračaka iz Disneyja), ima ovo upozorenje. Brzo mi je postalo jasno da to upozorenje nema stvarnu težinu, pa sam ga prestao primjećivati." Dodao je i da se pita čini li takvo etiketiranje više štete nego koristi.
'Imamo bolje standarde'
Još jedan Britanac nadovezao se komentarom: "Imamo bolje standarde i propise ovdje. Ovisno o tome odakle naručujete, dobivate i informacije o propisima zemlje proizvodnje." Nakon toga je autor objave priznao: "Možda ću sljedeći put ipak izbjeći ovakvu kupovinu – nisam znao da je legalno uvoziti hranu koja je zakonita u SAD-u, ali ne nužno i u Velikoj Britaniji."
Čini se da Proposition 65, iako dobro poznat stanovnicima Kalifornije, nastavlja zbunjivati posjetitelje i kupce iz drugih zemalja, dok su stanovnici Kalifornije na ove etikete već navikli te ih smatraju tek formalnošću.