Devet nevjerojatnih stvari zbog kojih vam naglo može skočiti tlak: Jedna se događa i kad spavate
Visok krvni tlak često se povezuje s unosom soli, ali stručnjaci s medicinskog portala WebMD upozoravaju da postoji mnogo drugih čimbenika koji mogu izazvati nagli porast vrijednosti krvnog tlaka. Iako privremeni skokovi možda nisu razlog za zabrinutost, dugoročno povišene vrijednosti mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
1. Šećer – možda veći krivac od soli
Dok se so često navodi kao glavni uzrok visokog krvnog tlaka, istraživanja pokazuju da prerađeni šećer, posebice kukuruzni sirup s visokim udjelom fruktoze, može imati još veći utjecaj. Prekomjeran unos šećera povezan je sa značajnim povećanjem sistoličkog (gornjeg) i dijastoličkog (donjeg) tlaka. Studije su pokazale da samo jedno bezalkoholno piće od 700 ml može povećati sistolički tlak za 15, a dijastolički za 9 jedinica.
2. Usamljenost i stres
Povišeni krvni tlak ne ovisi samo o broju prijatelja, već i o osjećaju povezanosti s drugima. Dugotrajna usamljenost može izazvati kronični stres i povećati krvni tlak za više od 14 jedinica tijekom četiri godine. Stručnjaci smatraju da strah od odbacivanja i povećana svijest o osobnoj sigurnosti mogu utjecati na fiziološke procese u tijelu.
3. Apneja u snu – tihi neprijatelj zdravlja
Osobe koje pate od apneje u snu imaju povećan rizik od razvoja hipertenzije i srčanih bolesti. Ponovljeni prekidi disanja tijekom sna uzrokuju oslobađanje kemikalija koje povećavaju krvni tlak, a smanjeni unos kisika može oštetiti krvne žile i otežati njihovu regulaciju u budućnosti.
4. Nedostatak kalija
Kalij igra ključnu ulogu u održavanju ravnoteže tekućina u tijelu, zajedno s natrijem. Nedostatak ovog minerala može pridonijeti visokom tlaku, čak i ako osoba smanji unos soli. Namirnice poput brokule, vodenog kestena, špinata i drugog lisnatog povrća odlični su izvori kalija, osobito za one koji paze na tjelesnu težinu.
5. Biljni suplementi mogu povećati tlak
Prirodni dodaci poput ginka, ženšena, guarane, efedre, gorke naranče i kantariona mogu povisiti krvni tlak ili utjecati na djelovanje lijekova za njegovu kontrolu. Stručnjaci preporučuju oprez pri konzumaciji ovih dodataka prehrani.
6. Problemi sa štitnjačom
Poremećaji rada štitnjače također mogu uzrokovati povišenje krvnog tlaka. Nedostatak hormona štitnjače može usporiti rad srca i smanjiti elastičnost arterija, dok višak hormona može uzrokovati ubrzan rad srca i povećanje tlaka. Također, niska razina hormona može dovesti do povišenja "lošeg" LDL kolesterola, što dodatno opterećuje krvne žile.
7. „Efekt bijelog ogrtača” u liječničkoj ordinaciji
Mnogi ljudi doživljavaju porast krvnog tlaka tijekom posjeta liječniku, fenomen poznat kao „efekt bijelog ogrtača”. Očitane vrijednosti mogu biti i do 10 jedinica više za sistolički tlak i 5 jedinica više za dijastolički, što se pripisuje nervozi i stresu prilikom pregleda.
8. Dehidracija – skriveni uzrok visokog tlaka
Kada tijelu nedostaje vode, krvne žile se sužavaju jer mozak signalizira hipofizi da oslobodi kemikaliju koja ih steže. Osim toga, bubrezi smanjuju proizvodnju mokraće kako bi sačuvali postojeću tekućinu, što dodatno doprinosi povećanju krvnog tlaka.
9. Antidepresivi i lijekovi koji utječu na mozak
Određeni lijekovi, uključujući antidepresive koji djeluju na dopamin, norepinefrin i serotonin, mogu uzrokovati povišenje krvnog tlaka. Lijekovi poput venlafaksina (Effexor), MAOI inhibitora, tricikličnih antidepresiva i fluoksetina (Prozac, Sarafem) mogu uzrokovati povećanje tlaka, osobito u kombinaciji s drugim lijekovima koji utječu na serotonin.
Kontrola krvnog tlaka ne uključuje samo izbjegavanje soli, već i pažljivo upravljanje unosom šećera, održavanje hidratacije, regulaciju hormona i pažljivo biranje dodataka prehrani. S obzirom na mnogobrojne čimbenike koji mogu utjecati na tlak, redoviti liječnički pregledi i zdrav način života ključni su za dugoročno zdravlje srca i krvnih žila.