Otkrivena opasna svojstva sardina: Evo kada ih morate izbjegavati
![pexels-towfiqu-barbhuiya-3440682-9797030 (1)](https://klik.hr/upload/user/1280x2000/0f9664ff672c9df1f43cac8955f3136b.jpg)
No, iako donose brojne dobrobiti za organizam, njihova konzumacija nije uvijek bez rizika. Ovisno o zdravstvenom stanju pojedinca, određene komponente sardina mogu izazvati negativne učinke, što znači da ih je potrebno konzumirati s oprezom. Osobito u eri sve veće svijesti o prehrani, važno je poznavati ne samo prednosti već i potencijalne nedostatke namirnica koje unosimo u organizam.
Prema American Heart Association, redovita konzumacija sardina može poboljšati rad srca i ojačati imunitet. No, sardine iz konzerve često sadrže velike količine natrija, što ih čini problematičnima za osobe s visokim krvnim tlakom, gihtom ili sklonošću bubrežnim kamencima. Takvim osobama preporučuje se pažljiv odabir i umjerena konzumacija kako bi se izbjegle potencijalne zdravstvene komplikacije.
Sardine su bogate natrijem, a jedna konzerva može sadržavati i do trećine preporučene dnevne količine tog minerala. Budući da natrij zadržava vodu u organizmu, povećava volumen krvi i posljedično može uzrokovati porast krvnog tlaka. Osobe koje paze na unos soli i žele smanjiti rizik od hipertenzije mogu i dalje uživati u sardinama, ali u kontroliranim količinama ili odabirom proizvoda s nižim udjelom natrija.
![pexels-leeloothefirst-5602717 (1)](https://klik.hr/upload/user/1280x2000/7f18b9cb4a3741542a4bc639be718011.jpg)
Treba biti oprezan
Osobe koje pate od gihta trebaju biti posebno oprezne s unosom sardina. Ova vrsta ribe sadrži visoku razinu purina, spojeva koji se u tijelu razgrađuju u mokraćnu kiselinu. Kod osoba s gihtom, nakupljanje mokraćne kiseline može dovesti do bolnih upala zglobova. Umjesto sardina, bolje je odabrati ribe s niskim udjelom purina poput bakalara ili razmotriti dodatke ribljeg ulja.
Osim što pogoršavaju giht, purini iz sardina također mogu povećati rizik od bubrežnih kamenaca, jer potiču nakupljanje mokraćne kiseline u bubrezima. Uz to, visok udio natrija u sardinama može dovesti do povećane koncentracije kalcija u urinu, što je još jedan rizični faktor za razvoj kamenaca. Osobe sklone ovim tegobama trebale bi razmisliti o umjerenom konzumiranju ili odabiru drugih izvora omega-3 masnih kiselina.
Doktorica otkrila koliko često treba mijenjati donje rublje: Pripremite se za totalno iznenađenje
Zaključno, sardine su izvrstan izvor hranjivih tvari i mogu biti važan dio uravnotežene prehrane, ali njihova konzumacija treba biti prilagođena individualnim zdravstvenim potrebama. Odabir sardina s nižim udjelom natrija ili alternativni izvori omega-3 masnih kiselina mogu pomoći u smanjenju potencijalnih negativnih učinaka, omogućujući uživanje u blagodatima koje ova riba pruža.