Ovo povrće Hrvati rijetko jedu, stručnjak za dugovječnost otkrio: 'Sjajno je za srce i dobro za dijabetičare'

Ljubičasti batat, koji u nekim krajevima zovu i ljubičasti slatki krumpir, prema riječima istraživača dugovječnosti Dana Butnera, ima sve što je potrebno za dugačak, zdrav život.
Ovo nutritivno bogatstvo svakodnevna je hrana stanovnika Okinawe, otočja u Japanu poznatog po velikom broju ljudi koji s lakoćom dožive deveto i deseto desetljeće života. Njihova prehrana se ne temelji na čudotvornim dijetama, nego upravo na jednostavnim, prirodnim sastojcima – a ljubičasti batat je jedan od glavnih igrača.
Ono što ovu varijantu batata izdvaja je visoka koncentracija antocijanina – pigmenata koji ne samo da daju biljci karakterističnu boju, već i djeluju snažno protuupalno. Osim što pomažu očima i srcu, ti spojevi mogu imati blagotvoran utjecaj i na regulaciju šećera u krvi.
Butner ističe kako bi ljubičasti batat trebalo smatrati pravom superhranom. Ako ga ne možete pronaći, narančasta varijanta je također izvrstan izbor – bogata je vlaknima, složenim ugljikohidratima i antioksidansima koji pomažu tijelu da se obrani od kroničnih upala.

Zdrava namirnica
“Želite produžiti život? Počnite s batatom,” poručio je Butner u svojoj objavi na TikToku. Naglasio je da stanovnici Okinawe preko 60 posto svojih dnevnih kalorija dobivaju upravo iz ovog povrća, koje je od 17. stoljeća zamijenilo rižu u njihovoj prehrani jer su klimatski uvjeti otežavali njezin uzgoj.
No, batat nije samo ključ dugovječnosti – on je i saveznik protiv lošeg kolesterola. Zahvaljujući antocijaninima, konzumacija ljubičastog batata može pomoći u smanjenju LDL-a, poznatog i kao "loš" kolesterol. Upravo zato nutricionisti ga preporučuju kao ukusan i zdrav prilog uz obrok – posebno ako je pripremljen kuhanjem na pari ili pečenjem bez dodatnih masnoća.
Iznadprosječno inteligentni često imaju ove tri vrlo ružne navike: Jedna je dosta grozna
I dok genetika igra određenu ulogu u razini kolesterola, Nacionalna zdravstvena služba Ujedinjenog Kraljevstva podsjeća da prehrana, tjelovježba, težina i navike poput pušenja i konzumacije alkohola imaju veliki utjecaj. U tom kontekstu, batat nije čudotvoran – ali je korak u pravom smjeru.