Otkriće koje će uzdrmati svijet: Otrov škorpiona možda liječi jednu od najgorih vrsta raka

Na znanstvenoj konferenciji FAPESP Week France predstavljeni su preliminarni rezultati istraživanja koji sugeriraju da bi otrov amazonskog škorpiona vrste Brotheas amazonicus mogao imati značajan terapeutski potencijal u liječenju raka dojke.
U kontekstu globalnog starenja stanovništva, sve veće izloženosti zagađivačima i narušenih ekosustava, raste broj slučajeva raka, demencije i drugih kroničnih bolesti. U potrazi za novim terapijskim rješenjima, znanstvenici se sve češće okreću netipičnim izvorima – pa čak i repovima škorpiona.
Geni otrova preneseni u "fabrike proteina"
Istraživači iz Brazila koriste inovativne metode kako bi što brže identificirali potencijalno korisne molekule. Umjesto da čekaju ekstrakciju prirodnih tvari u malim količinama, oni ubacuju gene od interesa u "fabrike" – organizme koji te gene zatim masovno proizvode.
Za stvaranje tih proteina koriste kvasac vrste Komagataella pastoris kao biološku tvornicu. Ovaj organizam omogućuje proizvodnju velikih količina proteina, što znatno ubrzava istraživanja i otvara vrata za daljnje testiranje.
Molekula iz škorpiona djeluje poput kemoterapije
Jedna od molekula koje su znanstvenici identificirali nazvana je BamazScplp1, a nalazi se u otrovu amazonskog škorpiona. Prema riječima farmakologinje Eliane Candiani Arantes sa Sveučilišta u São Paulu, ta molekula pokazuje sličnosti s već poznatim molekulama iz otrova drugih škorpiona koje djeluju protiv stanica raka dojke.
"Uspjeli smo identificirati molekulu u ovoj vrsti amazonskog škorpiona koja je slična onima u otrovima drugih škorpiona i koja djeluje protiv stanica raka dojke", objasnila je Arantes.
BamazScplp1 potakne nekrozu, odnosno programiranu smrt stanica raka, što rezultira njihovim pucanjem i uništenjem – na sličan način kao što to čine klasični kemoterapijski lijekovi, prenosi Science Alert.
Otrov iz prirode, lijek budućnosti?
Ovo istraživanje još je u ranoj fazi, ali pokazuje potencijal heterologne ekspresije – biotehnološkog procesa kojim se geni iz jednog organizma prenose u drugi kako bi se proizvodile ciljne tvari. Ova tehnika omogućava znanstvenicima da u laboratoriju istraže biološki aktivne molekule, testiraju različite mutacije i razvijaju potencijalne lijekove.
Uz molekulu iz škorpiona, ista metoda već je omogućila izolaciju tvari iz zmijskog otrova koja potiče rast krvnih žila, kao i komponentu iz krvi stoke s mogućom primjenom u regeneraciji tkiva.
"Taj faktor rasta potiče stvaranje novih krvnih žila, uz mogućnost širenja na industrijsku razinu, jer se može dobiti putem heterologne ekspresije", dodaje Arantes.
Utrka s vremenom: priroda je puna lijekova, ako je ne uništimo
Istraživanja poput ovog pokazuju da priroda još uvijek krije brojne terapeutski korisne tvari – ali i da je njihov opstanak ugrožen sve bržim uništavanjem okoliša.
Otrov škorpiona možda zvuči zastrašujuće, ali u njemu bi se mogao kriti ključ za nove, učinkovitije terapije protiv nekih od najtežih bolesti današnjice. Ako znanstvenici nastave uspješno koristiti moderne biotehnološke alate i ujedno sačuvaju biološku raznolikost, prirodni svijet bi mogao postati neiscrpna ljekarna za budućnost čovječanstva.