Znanstvenici su predstavili 'pravilo od 21 sekunde' na WC-u: 'To će vam otkriti puno o vašem zdravlju'

Gotovo nikad, zar ne? No, prema nekim znanstvenim otkrićima, možda biste ipak trebali obratiti pažnju – jer trajanje odlaska na WC može biti važan pokazatelj zdravlja.
Naime, tim istraživača s Tehnološkog instituta Georgia došao je do zanimljivog zaključka poznatog kao Zakon mokrenja. Prema njihovim podacima, većini sisavaca težih od tri kilograma potrebno je – u prosjeku – točno 21 sekunda da isprazne mjehur. Bez obzira radi li se o psu, kravi ili čovjeku, ta brojka ostaje zapanjujuće dosljedna.
Kako je moguće da slon i čovjek mokre isto dugo? Tajna je u duljini mokraćne cijevi: veće životinje imaju dužu uretru, pa se urin brže izbacuje iz tijela. I dok su znanstvenici satima pregledavali snimke životinja u tom „intimnom” trenutku kako bi došli do prosjeka, rezultat ima neočekivanu primjenu i na ljude.

O čemu se radi?
Ako ste primijetili da često mokrite kraće ili dulje od 21 sekunde, to bi moglo ukazivati na određene zdravstvene tegobe. Na primjer, ako mokrenje traje znatno dulje, moguće je da predugo zadržavate urin, što može naprezati mjehur i dovesti do infekcija mokraćnog sustava ili problema s bubrezima.
S druge strane, ako gotovo neprestano imate potrebu za mokrenjem, unatoč malim količinama, to bi mogao biti znak preaktivnog mjehura, prenosi LADbible.
Vaše noge vam mogu otkriti jedan ogroman problem: Obratite pažnju na boju noktiju
Drugim riječima, možda je vrijeme da na idućem posjetu WC-u bacite pogled na štopericu – ne zbog zabave, već zbog vlastitog zdravlja. Ponekad je odgovor na stanje organizma jednostavno – skriven u tih simboličnih 21 sekundi.