Arheolozi u lovu na Kleopatrinu grobnicu slučajno nabasali na bizaran tunel: Pogledajte zapanjujuće prizore

Arheolozi su tijekom nastavka iskopavanja i istraživanja hrama u starom gradu Taposiris Magna na obali Egipta otkrili ogroman i spektakularan tunel koji stručnjaci nazivaju "geometrijskim čudom".
Kathleen Martinez s Sveučilišta u Santo Domingu u Dominikanskoj Republici i njezini kolege pronašli su strukturu na dubini od 13 metara ispod tla. Dugačak 2 metra, tunel je bio izrađen kroz nevjerojatnih 1.305 metara vapnenca.
Prema Ministarstvu turizma i arheologije Egipta, njegov dizajn izuzetno je sličan Tunelu Eupalinos, akvaduktu s otoka Samos iz 6. stoljeća pr. Kr. Često nazivan čudom inženjeringa, taj je vodovod bio nevjerojatan po dizajnu i konstrukciji u svoje vrijeme.
Znanstvenici pronašli malo misteriozno jezero koje možda krije jednu od najvećih tajni svih vremena
Obećavajuća naznaka
Iako tunel Taposiris Magna nema jednak, njegova je inženjerska izvedba jednako impresivna. Dio tunela Taposiris Magne potopljen je vodom, ali unatoč sličnosti s Tunelom Eupalinos, njegova je svrha trenutačno nepoznata.
Martinez, koja istražuje Taposiris Magnu od 2004. u potrazi za izgubljenim grobom Kleopatre VII., vjeruje da bi tunel mogao biti obećavajuća naznaka. Prethodna iskopavanja pružila su tragove koji upućuju na slavnu kraljicu i posljednju dinastiju Ptolomeja.
Taposiris Magna osnovana je oko 280. pr. Kr. od strane Ptolemeja II, sina čuvenog generala Aleksandra Velikog i jednog od predaka Kleopatre (ona je sama vladala od 51. pr. Kr. do svoje smrti 30. pr. Kr.). Tim vjeruje da je hram bio posvećen bogu Osirisu i njegovoj kraljici, božici Isis - božanstvu s kojim je Kleopatra imala snažnu povezanost. Tamo su pronađeni novčići s imenima i likovima Kleopatre i Aleksandra Velikog, kao i figurice Isis. Grobne šahte s grčko-rimskim pokopima također su pronađene u hramu. Moguće je da bi, ako se uopće tamo nalaze, Kleopatra i njezin suprug Marko Antonije mogli biti pokopani u sličnim grobovima.

Sljedeća faza
Budući rad mogao bi pružiti više informacija o tome može li novootkriveni tunel voditi do tih davno izgubljenih grobnica.
Sljedeća faza bit će istraživanje obližnjeg Sredozemnog mora. Između 320. i 1303. godine, niz potresa pogodio je obalu, uzrokujući urušavanje dijela hrama koji je progutan valovima. Osim toga, prethodna iskopavanja već su otkrila mrežu tunela koja se proteže od jezera Mariout do Sredozemlja. Bez obzira na to jesu li grobnice pronađene ili ne, temeljito iskopavanje ovih ruševina moglo bi nam reći više o misterioznom antičkom gradu. Tunel već donio neke blaga: dijelove keramike i pravokutni blok vapnenca.
Kako je tadašnji ministar za antikvitete Zahi Hawass izjavio 2009. godine: "Ako otkrijemo grobnicu Kleopatre i Marka Antonija, to će biti najvažnije otkriće 21. stoljeća. Ako nismo pronašli grobnicu Kleopatre i Marka Antonija, napravili smo velika otkrića ovdje, unutar i izvan hrama."