Astronauti tvrde da svemir ima dosta specifičan miris: Navodno nije nimalo ugodan i drugačiji je od svega ostalog
Astronauti često opisuju neočekivane mirise poput mirisa pečenog mesa i potrošenog baruta nakon povratka s šetnji u svemiru. No, zašto svemir miriše poput spaljenih stvari, i odakle dolazi taj miris?
Važno je napomenuti da je svemir gotovo savršeni vakuum. Dok su u svemiru, astronauti se štite pomoću svemirskih letjelica, svemirskih odijela i svemirskih stanica, "jer bi ih izravan izloženost, naravno, ubila", rekao je Ofek Birnholtz, astrofizičar sa Sveučilišta Bar-Ilan u Izraelu, za Live Science. Nitko direktno nije mirisao svemir "i preživio da ispriča priču", napomenuo je.
Unatoč tome, nakon povratka s izleta u posljednju granicu, astronauti redovito osjete jedinstveni miris kad skinu svoje kacige, a njihovi kolege također primjećuju ovaj miris kad se otvore vrata zračnog zaklona.
Drugačiji od svega ostalog
"Svemir svakako ima miris koji je drugačiji od svega ostalog", rekao je NASA astronaut Dominic "Tony" Antonelli nakon šetnje svemirom 2009. godine.
Općenito, astronauti često uspoređuju miris svemira s "vrućim metalom, pečenim mesom, pečenim kolačima, potrošenim barutom i zavarivanjem metala", prema riječima Stevea Pearcea, biokemičara i izvršnog direktora tvrtke Omega Ingredients, koji je proučavao intervjue s astronautima kako bi mu pomogao stvoriti parfem koji je naručila NASA.
U međuvremenu je bivši astronaut NASA-e Thomas Jones miris usporedio s ozonom. Drugi astronaut NASA-e, Don Pettit, opisao je miris svemira u jednom blogu NASA-e, rekavši: "Najbolji opis koji mogu smisliti je metalan; prilično ugodno slatko metalno. Podsjetilo me na moje ljetne praznike na kojima sam mnogo sati radio s plamenikom za zavarivanje popravljajući tešku opremu za malu tvrtku koja se bavi sječom drva. Podsjetilo me na ugodan miris dima pri zavarivanju. To je miris svemira", ispričao je.
Odakle miris u svemiru?
Odakle dolazi taj miris? Iako je svemir uglavnom prazan, nije savršeni vakuum. "Zapravo ne govorimo o volumenu koji nema čestice", rekla je Miranda Nelson, kontrolor leta za svemirske šetnje u središtu za kontrolu misija NASA-e u Houstonu, za Live Science.
Postoji nekoliko potencijalnih objašnjenja za ovaj miris. Jedno od njih ima veze s kisikom koji lebdi oko Međunarodne svemirske postaje. Ultraljubičasto zračenje Sunca može razbiti molekule kisika (O2), koje se sastoje od dva atoma kisika, na pojedinačne atome kisika. Ovaj atomski kisik može se zadržati na svemirskim odijelima, zidovima zračnih zaklona i drugim predmetima izloženim svemiru, potičući kemijske reakcije koje mogu objasniti miris, poput stvaranja ozona, rekla je Nelson.
"Druga, puno zanimljivija teorija je da je miris povezan sa zvjezdanim eksplozijama - umirućim zvijezdama", rekla je Nelson. Ti izljevi stvaraju mirisne molekule poznate kao policiklički aromatski ugljikovodici, koji se nalaze u ugljenu, hrani, ulju i drugim materijalima, napomenula je. Međutim, Nelson je naglasila da obje ove ideje nedostaju podataka iz službenih studija.
Napravili su miris
Kako bi treniranje astronauta učinili realnijim, NASA je Pearcea 2008. godine angažirala da stvori miris koji imitira miris koji astronauti opisuju. Cilj je bio eliminirati iznenađenja koja bi astronauti mogli doživjeti u orbiti, rekao je.
Pearce nije išao u svemir niti mirisao svemirska odijela kad je dizajnirao miris. Umjesto toga, "rekreirao sam opise astronauta koristeći svoje znanje i iskustvo dostupnih, sigurnih aroma materijala koji, kada se kombiniraju, mogu izazvati slično dojmljiv osjet", rekao je.
Na temelju ovog istraživanja, Pearce je kasnije pomogao dizajnirati parfem poznat kao Eau de Space, koji je postao bestseler od svog lansiranja 2020. godine, rekao je. Međutim, "da budemo pošteni, stvarno vrlo malo ljudi doživjelo je miris svemira i moglo komentirati njegov realizam", rekao je Pearce.