Baka zaboravila da ima račun u banci star 70 godina: Pazite što je pronašla na njemu
Carol Allison, 76-godišnja Škotkinja, priredila je pravo financijsko otkriće zahvaljujući zaboravljenom bankovnom računu iz djetinjstva. Naime, dok je uređivala kuću, pronašla je staru bankovnu knjižicu koja ju je podsjetila na ušteđevinu od svega 2,5 funte, skupljenu tijekom ranih godina života. Kad je knjižicu odnijela u banku, dočekalo ju je iznenađenje – zahvaljujući kamatama, iznos je narastao na 250 funti, što je otprilike 300 eura, prenosi BBC.
Carolino djetinjstvo bilo je podijeljeno između Manile na Filipinima, gdje je živjela, i Edinburga, gdje je posjećivala baku. Upravo ju je baka, kada je imala šest godina, odvela u banku i otvorila joj štedni račun. „Pokazala mi je kako štedjeti novac i od tada sam svake nedjelje stavljala svoj džeparac u šilingima na račun“, prisjetila se Carol. U to vrijeme britanski monetarni sustav koristio je funte, šilinge i penije, pri čemu je jedna funta bila podijeljena na 20 šilinga, a svaki šiling na 12 penija.
Baka ima 105 godina i odlučila je podjeiliti svima svoju tajnu dugovječnosti: 'Radim to svaki dan'
S godinama je Carol zaboravila na račun, no njezina baka pronašla je knjižicu i vratila joj je prije svoje smrti. Nažalost, knjižica je opet pala u zaborav sve dok je nije pronašla desetljećima kasnije. Iz čiste radoznalosti, odnijela ju je u banku, gdje je doznala za značajan rast iznosa. „Bila sam presretna i potajno zahvalna baki kada su mi u banci rekli da imam 250 funti. Pitala sam: 'Je li to moguće? Kako?' Objasnili su mi da su kamate rasle svih tih godina“, kazala je Carol.
Poziv na provjeru starih računa
Nakon ovog iznenađujućeg otkrića, Carol je pozvala sve da provjere svoje stare bankovne račune. U Ujedinjenom Kraljevstvu, neaktivni računi stariji od 15 godina često se prebacuju u Fond za povrat (RFL). Riječ je o nevladinoj organizaciji osnovanoj 2011. godine, u koju je uključeno više od 30 banaka i građevinskih društava. Fond trenutno raspolaže s više od 1,4 milijarde funti, od čega su vlasnici računa povukli tek desetinu.
Izvršni direktor RFL-a, Adrian Smith, objasnio je kako dio sredstava odlazi humanitarnim organizacijama koje se bave djecom, financijskom inkluzijom i društvenim ulaganjima. „Vodimo računa o novcu koji dajemo u dobrotvorne svrhe, ali uvijek moramo imati dovoljno sredstava za isplatu potraživanja“, rekao je Smith. Dodao je kako je ključno da ljudi znaju kako njihov novac nije izgubljen i da ga mogu povratiti.
Carolino iskustvo potvrđuje koliko je važno povremeno preispitati staru dokumentaciju – možda i vas čeka ugodno iznenađenje.