Napravio je 250 tisuća koraka u tjedan dana: Pogledajte kakve posljedice je pretrpio
Iako ovaj broj dolazi iz marketinške kampanje iz 1964. godine, tijekom Olimpijskih igara u Tokiju, mnogi se i dalje drže tih preporuka, dok neki stručnjaci predlažu nešto manji broj koraka od 7.500. No, što bi se dogodilo kada bi netko ozbiljno pristupio fizičkom izazovu i odlučio napraviti 250.000 koraka u samo tjedan dana? Ispostavilo se da to može izazvati prilično velike promjene u tijelu.
Jack Massey Welsh, popularni YouTuber sa kanala @JackSucksAtLife, odlučio je upravo to. Svaki dan bio je posvećen hodanju oko 35.000 koraka, što je uključivalo nekoliko sati hoda svakog jutra i večeri, kako bi dosegao svoj cilj. Ovaj poduhvat bio je daleko od svakodnevnih aktivnosti, jer mnogi od nas uopće ne hodaju toliko tijekom cijelog tjedna.
Na kraju tjedna, Welsh je otkrio nekoliko neugodnih, ali i pozitivnih promjena. Iako su ga mučili žuljevi, natečeni gležnjevi i bolovi, osjećaj postignuća bio je iznimno snažan. U usporedbi s početkom izazova, primijetio je da su njegovi mišići postali definiraniji, a tijelo vizualno uže, iako nije očekivao takav rezultat.
Previše koraka može ostaviti posljedice
Osim gubitka otprilike dva kilograma i smanjenja mjera tijela (osim bedara, koja su narasla za pola centimetra), primijetio je da su mu listovi postali veći i čvršći. Također je došlo do manjeg smanjenja masnog tkiva u donjem dijelu trbuha. Iako se nije nadao tako očitim rezultatima, bio je ugodno iznenađen.
Međutim, izazov nije prošao bez posljedica. Osim mišićnih promjena, Welsh je zadobio i crni nokat na nozi, uz bolove u zglobovima i oticanje gležnjeva, koji su trajali i nekoliko dana nakon završetka izazova.
Ovo je trenutno najbolji i najplaćeniji posao na svijetu: Prosječna plaća je čak 164 tisuće dolara
Ovaj eksperiment pokazuje da, iako broj koraka može pozitivno utjecati na fizičku kondiciju, previše može biti previše, a posljedice dugotrajnog napora mogu biti ozbiljne. Na kraju, iako je broj koraka postao pop-kulturna norma, sada imamo bolje razumijevanje što se događa kad dođete do krajnjih granica tog izazova.