Cijeli život krivo konzumiramo lijekove protiv bolova: Evo kako će djelovati brže

Dok neki grizu zube i čekaju da prođe, drugi se okreću brzoj pomoći u obliku tableta. No, jeste li ikada razmišljali o tome da nije svejedno kako ih uzimate?
Prema istraživanju koje su proveli znanstvenici sa Sveučilišta Johns Hopkins u SAD-u, položaj tijela prilikom gutanja pilule može značajno utjecati na brzinu i djelotvornost njezinog djelovanja. Njihova analiza pokazala je da ležanje na desnoj strani tijela pospješuje apsorpciju lijeka, dok drugi položaji – osobito okretanje ili ležanje na lijevom boku – mogu usporiti cijeli proces.
Znanstveni tim koristio je detaljan računalni model kako bi simulirao put pilule kroz probavni sustav. Rezultati su bili jasni: gravitacija i položaj tijela direktno utječu na to gdje i koliko brzo tableta stiže do tankog crijeva – glavnog mjesta gdje započinje njezina apsorpcija u krvotok.

O čemu se radi?
Jedan od autora studije, prof. Rajat Mittal, pojasnio je da se učinkovitost oralno unesenih lijekova ne temelji isključivo na sastavu tablete, već i na stanju želuca u trenutku uzimanja te na načinu kretanja njegovih mišića. Naime, kontrakcije želuca imaju ulogu “pokretača” koji tabletama pomažu da se probiju dalje kroz probavni sustav.
I dok mnogi ljudi, osobito starije osobe, znaju pribjeći lomljenju tableta kako bi ih lakše progutali, liječnici upozoravaju da to može biti rizično – posebno kod lijekova s posebnim premazom ili onih s odgođenim djelovanjem.
Rano buđenje može biti simptom jedne od najopakijih bolesti: Ima ju i zvijezda iz Star Warsa
Zanimljivo je i da se u ovom istraživanju dotaknula i psihološka dimenzija boli. Stručnjaci podsjećaju kako um i tijelo često djeluju u tandemu, pa tehnike poput svjesnog disanja ili meditacije mogu ublažiti percepciju boli – barem u nekim slučajevima. Ipak, ako bol ne jenjava ili postane prejaka, savjet je jasan: potražite savjet liječnika kako bi se otkrio uzrok i spriječile moguće komplikacije.