Cijeli život pogrešno perete voće i povrće: Stručnjak otkrio kako se jedino mogu ukloniti pesticidi i kemikalije
Jesti voće i povrće ključno je za naše zdravlje, ali jednako je važno osigurati da te namirnice nisu kontaminirane štetnim kemikalijama. Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), samo jedan od deset Amerikanaca unosi preporučenu dnevnu količinu voća i povrća. Dok su detoksikacijska svojstva voća i povrća dobro poznata, nutricionistica Jessica Shand tvrdi da i samo voće i povrće može imati koristi od detoksikacije.
Stručnjaci upozoravaju da ispiranje proizvoda pod tekućom vodom nije dovoljno za uklanjanje pesticida i drugih potencijalno opasnih kemikalija kojima su izloženi tijekom uzgoja i žetve. Jessica Shand je za British Vogue izjavila kako se najčešće koriste herbicidi, fungicidi, insekticidi i baktericidi.
Prema nedavnoj analizi koju je provela organizacija Environmental Working Group, čak 75% konvencionalnog svježeg voća i povrća sadrži ostatke potencijalno štetnih kemikalija. Shand naglašava da, iako uklanjanje kore može pomoći u uklanjanju toksina, to također uklanja vlakna i druge vrijedne hranjive tvari. Kako bi smanjila ove rizike, Shand je u svoju rutinu uvela "detoksikaciju" proizvoda.
Ni organska hrana nije imuna
Kvalitetno pranje voća i povrća može smanjiti izloženost kontaminantima, posebno kemikalijama koje ometaju endokrini sustav. Ove kemikalije, poznate kao "endokrini mimikri", mogu imitirati, blokirati ili ometati ključne spolne hormone, posebno estrogen. "Pranjem povrća možete smanjiti izloženost i podržati svoje hormone", izjavila je Shand.
Važno je napomenuti da ni skupa organska hrana nije imuna na kemijsku kontaminaciju. Shand objašnjava kako je izloženost toksinima manji problem kod organskog voća i povrća, ali proizvodi su i dalje izloženi drugim potencijalnim kontaminantima, stoga je najbolje oprati sve prije konzumacije. Također savjetuje pranje salata iz vrećice i artikala označenih kao "oprano i spremno za jelo".
Iako na tržištu postoje mnogi komercijalni čistači za povrće, Shand naglašava da svoje proizvode možete očistiti kod kuće uz uobičajene kuhinjske proizvode koristeći njezinu četverostupanjsku metodu.
Metode čišćenja voća i povrća
Namakanje u otopini jabučnog octa:
Stavite proizvode u čistu sudoperu napunjenu svježom vodom – preporučuje se filtrirana voda. Dodajte jedan dio jabučnog octa na tri dijela vode.
"Jabučni ocat bogat je antibakterijskim i antimikrobnim svojstvima, što ga čini idealnim prirodnim sredstvom za detoksikaciju proizvoda. Možete koristiti i sodu bikarbonu – dodajte jednu žličicu na dvije šalice vode," objasnila je Shand.
Pranje i namakanje:
Koristeći četkicu za povrće, nježno četkajte svaki komad povrća, a zatim ih ostavite da se namakaju 15 minuta. Na kraju isperite. Ako perete bobice, stavite ih u cjedilo i uronite u vodu najviše pet minuta – dulje namakanje može ih učiniti kašastima.
Gotovo nitko ne zna koliko trešnje mogu biti opasne: Omiljeno ljetno voće sadrži vrlo otrovan spoj
Sušenje:
Izvadite voće i povrće iz sudopere i osušite ih kuhinjskim ručnikom. Bobice ostavite da se suše na ručniku sat vremena.
Pohrana:
Premjestite proizvode u staklene, a ne plastične posude kako bi dulje ostali svježi. Pridržavajući se ovih koraka, možete značajno smanjiti izloženost štetnim kemikalijama i osigurati da vaše voće i povrće budu što čišći i zdraviji za konzumaciju.