Cura zgrće ogroman novac na svojim stopalima: Uloži 5 eura, a dobije čak 600 eura
U moru neobičnih i neočekivanih načina za zaradu putem interneta, jedan trend sve više privlači pažnju – prodaja fotografija stopala i nošene obuće. Sve veći broj ljudi, uključujući i slavne osobe poput pjevačice Lily Allen, okreće se ovoj unosnoj strani zarade, dok društvene mreže poput TikToka dodatno populariziraju ovu praksu.
TikTok korisnica pod nadimkom @lillysfeet3, koja nije povezana s pjevačicom hit-singla Not Fair, podijelila je video u kojem tvrdi da zarađuje stotine funti od entuzijasta zaljubljenih u stopala. U videu, koji je nazvala „Najbolja kupovina koju sam ikad napravila”, pokazuje svoj jednostavan, ali iznimno unosan poslovni model.
@lillysfeet3 The best shopping I ever did #footflencers #uggs ♬ Dirty Cash (Money Talks) - PAWSA & Adventures Of Stevie V
Kako funkcionira prodaja korištene obuće?
U svom viralnom videu, TikTokerica odlazi u trgovine poput Tescovih supermarketa u potrazi za najjeftinijim i, kako ih opisuje, „najružnijim” cipelama. Kupuje različite stilove obuće, uključujući balerinke, mokasine, pa čak i čarape iz H&M-a koje koštaju samo 4 funte (5 eura).
Kratko nakon kupovine, obuću nosi neko vrijeme, a zatim ih prodaje putem internetske platforme Footfluencer, koja povezuje prodavače s kupcima zainteresiranima za takvu vrstu proizvoda.
U nastavku videa prikazuje zaradu koju ostvaruje, pokazujući snopove gotovine i online uplate koje se kreću između 40 i 500 funti (oko 600 eura). Dakle, na uloženih 5 eura, cure dobije čak i do 600 eura na račun. U komentarima otkriva da je ovaj posao do sada donio pojedincima čak 190.000 funti (oko 225 tisuća eura) u samo dvije godine, što dokazuje da tržište za ovakve proizvode itekako postoji.
@lillysfeet3 It's soooo easy! #footflencers #feetforyou ♬ original sound - 𝐫𝐚𝐝𝐢𝐨𝐬𝐨𝐮𝐧𝐝𝐳𝐬
Zašto ljudi kupuju korištenu obuću i čarape?
Razlozi za ovakvu potražnju su različiti, ali jedan od najčešćih motiva kupaca je fetiš na stopala, koji je, prema znanstvenicima, prilično uobičajen. Stručnjaci vjeruju da se stopala i genitalije nalaze u susjednim regijama mozga koje su povezane s dodirom, što može uzrokovati određenu „zbunjenost” u percepciji užitka.
Komentari na njen video pokazuju da mnogi korisnici nisu odmah shvatili kako točno funkcionira ovaj posao. Na upite znatiželjnih gledatelja, TikTokerica je pojasnila da je postupak jednostavan – dovoljno je „nositi ih neko vrijeme” prije nego što ih proda putem interneta.
@lillysfeet3 I love my life #footflencers #spaday ♬ original sound - Audios ☆
Reakcije javnosti
Njezina priča izazvala je različite reakcije. Dok su neki izrazili interes i želju da se i sami okušaju u ovom neobičnom načinu zarade, drugi su kritizirali moralnost cijelog posla. Jedan korisnik komentirao je: „Nauči nas kako, mrzim ustajati u 6 ujutro zbog posla”, dok je drugi izjavio: „Moram i ja ovo probati.”
S druge strane, bilo je i skeptičnih komentara, poput onog koji tvrdi da se radi o „nepoštenom” načinu zarade, na što je TikTokerica odgovorila kako smatra da je njezin poslovni pothvat zapravo „pametan”.
@lillysfeet3 Feel so lucky #footflencers #success #6figures #freedom ♬ original sound - urfavmusic
Pametna ili upitna prilika za zaradu?
Dok se ovakav način zarade nekima može činiti neobičnim, činjenica je da su društvene mreže poput TikToka otvorile nove mogućnosti za monetizaciju čak i najbizarnijih niša. Platforme poput Footfluencera omogućuju ljudima da kapitaliziraju na specifičnim interesima kupaca, pretvarajući svakodnevne aktivnosti poput nošenja cipela u ozbiljan poslovni poduhvat.
Bez obzira na etičke dileme, jedno je sigurno – internet nudi neograničene mogućnosti za zaradu onima koji su spremni razmišljati izvan okvira.