Duboko u Atlantskom oceanu otkriven 'skriveni grad': 'Ovako nešto ne postoji na Zemlji'

Dok građani sanjaju o Marsu i misijama na Mjesec, znanstvenici su već godinama opčinjeni jednim sasvim neobičnim otkrićem – podvodnim sustavom koji bi, prema nekima, mogao nalikovati uvjetima u udaljenim dijelovima svemira.
Riječ je o hidrotermalnom polju poznatom kao Izgubljeni grad, smještenom zapadno od Srednjoatlantskog grebena, stotinama metara ispod površine Atlantskog oceana. Otkriven još 2000. godine, ovaj neobični krajolik sastoji se od vapnenačkih tornjeva, masivnih stijena i formacija koje se uzdižu i do 60 metara, među kojima dominira najviši stup, simbolično nazvan Posejdon, piše Science Alert.
Iako ne pripada nijednoj izgubljenoj ljudskoj civilizaciji, njegovo postojanje izaziva oduševljenje i divljenje. Ovdje, u potpunom mraku i bez ikakvog doticaja sa sunčevom svjetlošću, odvija se život koji ovisi isključivo o kemijskim procesima duboko ispod morskog dna. Otvori u stijenama izbacuju plinove poput vodika i metana, hraneći mikroskopske organizme, puževe, rakove pa čak i rijetke jegulje i škampe.
Znanstvenici ističu da ovaj ekosustav ne nalikuje ničemu poznatom na Zemlji. Za razliku od drugih morskih sustava koji ovise o fotosintezi, ovdje se život održava zahvaljujući procesima poznatima kao serpentinacija – kemijskim reakcijama koje nastaju kada voda prodre duboko u stijene bogate olivinima.
Zapanjujući prizori
Upravo zbog toga stručnjaci vjeruju da bi slični uvjeti mogli postojati i izvan Zemlje, primjerice na ledenim mjesecima Jupitera i Saturna – Europi i Enceladusu – gdje ispod površinskog leda vjerojatno postoje oceani. Neki čak smatraju da je ovako mogao nastati život na Zemlji prije gotovo 4 milijarde godina.
Zapanjujući prizori ovog podvodnog svijeta dodatno očaravaju – s liticama iz kojih izbijaju mlazovi tekućine, stvarajući složene formacije nalik vitkim prstima, kako ih opisuju istraživači sa Sveučilišta u Washingtonu.
Međutim, Izgubljeni grad nije samo predmet znanstvenog istraživanja, već i potencijalne prijetnje. Već 2018. godine Poljska je dobila dozvolu za istraživanje rudarskih mogućnosti u njegovoj blizini. Iako se tvrdi da bi glavno polje trebalo ostati netaknuto, svako narušavanje okolnog područja moglo bi izazvati nepredvidive posljedice za ovaj jedinstveni ekosustav.
Hrvati nisu svjesni opasnosti koja se pojavila u Jadranskom moru: 'Ovo je najgora vrsta katastrofe'
Zbog toga brojni znanstvenici i aktivisti traže da se Izgubljeni grad proglasi zaštićenim dijelom svjetske prirodne baštine – kako bi se osigurala njegova opstojnost i očuvala vrijednost koju nudi ne samo našem razumijevanju života na Zemlji, već i mogućeg života u svemiru.