Genijalac uspio riješiti drevnu zagonetku staru 2.5 tisuće godina: Evo o čemu se radi i zašto je toliko specifična

Prije nekoliko tisuća godina, čovjek koji je živio u današnjoj Indiji zapisao je sve gramatičke smjernice koje se odnose na sanskrt; jedan od najranijih dokumentiranih jezika u starom svijetu. Zvao se Pāṇini, a njegovih 4000 gramatičkih sutri, ili pravila, trebalo bi raditi poput algoritma koji može generirati gramatički ispravne riječi iz osnove i sufiksa. Stoljećima su lingvisti pokušavali ponovno izgraditi ovaj 'jezični stroj' koristeći tisuće koraka koje je opisao Pāṇini u svom legendarnom tekstu, Aṣṭādhyāyī. Pa ipak, nikad nije išlo kako bi trebalo.
Doktorand na Sveučilištu Cambridge, Rishi Rajpopat, misli da je konačno riješio drevnu zagonetku, a njegovo rješenje je impresivno jednostavno. Sve što radi je promjena interpretacije jednog 'metapravila' koje je zacrtao Pāṇini i na koncu stroj radi sam, bez gotovo ikakvih iznimaka. Inspiracija je došla Rajpopatu nakon devet mjeseci petljanja u Pāṇini problem za njegov magistarski rad na Cambridgeu, piše Science Alert.
"Bio sam skoro spreman odustati, nisam išao nigdje", prisjeća se. Ali tada ga je Rajpopatov nadzornik, profesor azijskih i bliskoistočnih studija na Sveučilištu Cambridge po imenu Vincenzo Vergiani, podsjetio na važno načelo rješavanja problema: "Ako je rješenje komplicirano, vjerojatno ste u krivu." Zato je uzeo malo predak. "Zatvorio sam knjige na mjesec dana i samo uživao u ljetu, plivajući, vozeći bicikl, kuhajući, moleći se i meditirajući", kaže Rajpopat. "Tada sam se, nevoljko, vratio na posao, i za nekoliko minuta, dok sam okretao stranice, ti obrasci su se počeli pojavljivati i sve je počelo imati smisla."
Kako stvar funkcionira
Nakon dvije i pol godine pažljivog rada, Rajpopat je jasno objasnio zašto je Pāṇinijev motor prethodno zastao na uobičajenom lingvističkom raskrižju. Često, pri korištenju Pāṇinijevih gramatičkih smjernica, dva pravila će doći u sukob, a nikad zapravo nije jasno koje bi pravilo na kraju trebalo pobijediti.
Rajpopat je u biti riješio na koji se način prekidač treba okrenuti. U prošlosti su drugi znanstvenici tvrdili da ako se dva pravila jednake snage suprotstave, ono koje je navedeno kasnije u Pāṇinijevom tekstu pobjeđuje. Ali Rajpopat misli da je ovo netočna interpretacija Pāṇinijeva metapravila. Umjesto toga, lingvist tvrdi da ako su dva pravila u suprotnosti, pravilo koje se primjenjuje na desnu stranu riječi (sufiks) treba nadjačati pravila koja se primjenjuju na lijevu stranu riječi (kod). Kad je Rajpopat testirao sanskrtske riječi u ovoj verziji, uspjelo je – proizvodeći gramatički točne riječi gotovo bez iznimaka. Riječ 'guru' je dobar primjer. U rečenici 'jñānaṁ dīyate guruṇā' ('Znanje daje guru'), postoji Pāṇini pravilo koje se primjenjuje na lijevi dio gurua i drugo koje se odnosi na desni dio.
Prema Rajpopatovom tumačenju, desni dio na kraju pobjeđuje, zbog čega se sufiks riječi mijenja u 'guruṇā', dok korijen riječi ostaje isti. "Pāṇinijev stil nije sasvim očigledan i suočavamo se s izazovima na više razina kada pokušavamo razotkriti enigmu koja je Aṣṭādhyāyī", piše Rajpopat u svojoj tezi. "Nije lako odrediti točna značenja Pāṇninijevih pravila jer je stil sutre u kojem su sastavljena vrlo koncizan i kompaktan. Mnogo je informacija često spakirano u nekoliko riječi, što znatno otežava razumijevanje njihovog točnog značenja".
Riječi u nekim pravilima, na primjer, ponekad mogu skliznuti u sljedeće pravilo. Neki znanstvenici se protive ideji da se Pāṇinijeva pravila nazovu strojem, ali Rajpopat u svojoj tezi tvrdi da je "Pāṇini doista namjeravao da se Aṣṭādhyāyī tumači linearno i kao zatvoreni gramatički stroj."
Vrlo važno otkriće
Njegov rad pokazuje da je stroj samodostatan i da može raditi po vlastitim metapravilima bez potrebe da znanstvenici dodaju podlogu za iznimke. "Pāṇini je imao izvanredan um i izgradio je stroj bez premca u ljudskoj povijesti", kaže Rajpopat, čija je teza naslovljena In Pāṇini We Trust: Discovering the Algorithm for Rule Conflict Resolution in Astādhyāyī'. "Nije očekivao da njegovim pravilima dodamo nove ideje. Što se više petljamo s Pāṇinijevom gramatikom, to nam više izmiče." Već godinama znanstvenici pokušavaju stvoriti računalni program koristeći Pāṇinijeva pravila, ali s malo uspjeha.
Rajpopatovo otkriće moglo bi biti ključ da se ovi pokušaji konačno pokrenu. Sanskrt je sveti jezik hinduizma i ima zajedničkog srodnika s klasičnim latinskim. Razumijevanje njegove strukture može pomoći stručnjacima ne samo da točnije čitaju važne povijesne dokumente, već bi moglo otkriti i ključne uvide u temelje samog ljudskog jezika. "Moj učenik Rishi to je provalio – pronašao je izvanredno elegantno rješenje za problem koji je zbunjivao znanstvenike stoljećima", kaže Vergiani. "Ovo će otkriće revolucionirati proučavanje sanskrta u vrijeme kada je interes za taj jezik u porastu."