'Glečer sudnjeg dana' je na rubu kolapsa: Mogao bi izazvati pravu katastrofu

Ovaj masivni ledenjak, površinom sličan Velikoj Britaniji ili američkoj Floridi, već dugo nosi nadimak "glečer sudnjeg dana" zbog strašnih posljedica koje bi njegovo otapanje moglo izazvati.
U slučaju da Thwaites potpuno nestane, razina svjetskih mora mogla bi porasti za 65 cm, što bi imalo ogroman utjecaj na obalne regije. Na prvi pogled, taj se porast ne čini velikim, ali u stvarnosti bi ugrozio milijune ljudi. Više od 40 posto svjetske populacije živi unutar 150 km od morske obale, a značajan broj njih već se suočava s prijetnjom povećanja razine mora, piše Indy100.
Međunarodni tim znanstvenika, predvođen britanskim i američkim stručnjacima u sklopu projekta International Thwaites Glacier Collaboration (ITGC), nastoji bolje predvidjeti brzinu i razmjere budućeg porasta razine mora. Njihovi nalazi ukazuju da se Thwaites povlači više od osam desetljeća, no posljednjih 30 godina to se povlačenje ubrzalo. Prema riječima dr. Roba Lartera, stručnjaka za morske geofizičke procese, taj će se trend nastaviti, a ledenjak će se povlačiti još brže u nadolazećim godinama.
Moguća katastrofa
Unatoč brojnim modelima i predviđanjima, znanstvenici upozoravaju na mogućnost još bržeg povlačenja zbog novih procesa otkrivenih u recentnim studijama. Koristeći podvodne robote, ITGC je prikupio nova mjerenja koja pokazuju da bi ledenjak Thwaites i veći dio zapadnoantarktičkog ledenog pokrova mogao nestati do 23. stoljeća.
Američki koordinator ITGC-a, dr. Ted Scambos, iznio je zabrinjavajuću prognozu: računalni modeli pokazuju da će se gubitak leda nastaviti i ubrzati kroz 22. stoljeće, što bi moglo dovesti do totalnog kolapsa zapadnoantarktičkog ledenog pokrova do sljedećeg stoljeća. Iako klimatske mjere koje se poduzimaju sada mogu pomoći u ublažavanju tog procesa, njihov će se učinak osjetiti tek u budućnosti, posebno u smanjenju toplih vodenih struja koje ubrzavaju povlačenje leda.
Znanstvenici misle da ljudska podsvijest ne dolazi iz ove dimenzije: 'Ovo nadilazi biologiju'
Ako bi se cijeli zapadni antarktički ledeni pokrov otopio, razina mora bi se podigla za zapanjujućih 3,3 metra, što bi imalo razorne posljedice za obalna područja širom svijeta.