Hoće li vam porasti rata kredita nakon uvođenja eura?

Prvo se kao problem u javnosti pojavilo dvojno iskazivanje cijena, odnosno tko će biti dužan to činiti. Na službenoj stranici Hrvatske narodne banke, u dijelu koji je posvećen uvođenju eura, navodi se kako će to biti dužni činiti svi pružatelji usluga i trgovci što uključuje restorane, kafiće, hotele, kozmetičke salone, banke i druge financijske institucije. Ta će se obveza dvojnog iskazivanja cijena odnositi i na subjekte iz javnog sektora.
Što je s kreditima?
Ipak, ono što je građane najviše zabrinulo je što će se dogoditi s kreditima, pogotovo kunskim kreditima. Stranica HNB-a posvećena uvođenju eura navodi: „Od dana uvođenja eura svi kunski krediti i krediti s valutnom klauzulom u eurima smatrat će se kreditima u eurima. Prema načelu neprekidnosti ugovora i drugih pravnih instrumenata, uvođenje eura ne utječe na valjanost postojećih ugovora koji se referiraju na nacionalnu valutu. To, među ostalim, znači da ugovori o kunskim kreditima i kreditima s valutnom klauzulom u eurima neće morati biti izmijenjeni zbog prelaska na euro kao novu službenu valutu.“
Dakle, kunski krediti preračunat će se u eure prema fiksnom tečaju konverzije koji će najvjerojatnije iznositi 7,5345 kuna za 1 euro. Prema pisanju Slobodne Dalmacije, ako se radi o kunskim kreditima s fiksnim kamatama (trenutno ih je 38% u portfeljima banaka) konvertirat će se glavnica na iznos u eurima, a kamata će ostati jednaka. Isti članak u nastavku navodi kako će se kunski krediti uz promjenjivu kamatu stopu morati prilagođavati prema nacionalnoj referentnoj stopi (NRS), ali konačna kamatna stopa za korisnike takvih kredita trebala bi ostati jednaka ili niža od one koja je početno ugovorena.
Kada Hrvatska službeno uvede euro svi novi krediti s promjenjivom kamatnom stopom neće smjeti biti vezani uz NRS, nego isključivo uz EURIBOR – eurozonsku referentnu stopu.
Preračunavanje iz kune u euro
Postupak preračunavanja propisan je Uredbom Vijeća EU iz 1997. Tom uredbom jasno je iskazano kako se cijene preračunavaju u euro koristeći fiksni tečaj konverzije koji se sastoji od 6 znamenaka. Također, važno je napomenuti kako zaokruživanje fiksnog tečaja konverzije na dvije decimalne znamenke nije dopušteno, zaokruživanje se može provesti tek nakon što su kune preračunate u euro temeljem fiksnog tečaja konverzije i tada se trebaju zaokružiti na najbliži cent.