Hrvat opisao zašto treba izbjegavati život u Belgiji: 'Ne bih se vratio niti da mi plate'

Posljednjih godina Hrvatska bilježi stalan trend iseljavanja građana, osobito mladih i radno sposobnih osoba koje u inozemstvu traže bolje radne uvjete, veće plaće i stabilniji društveni sustav. Tisuće njih odlučilo je život nastaviti u Irskoj, Njemačkoj, Austriji, Skandinaviji i drugim zemljama diljem Europe. Iako su razlozi za odlazak jasni, ono što ostaje u domovini jesu priče o razočaranju, birokratskim problemima i dubokom nezadovoljstvu stanjem u zemlji.
No, dok se većina priča o iseljavanju fokusira na pozitivne strane života u inozemstvu, nedavna rasprava na Redditu pokazala je i drugu stranu medalje.
"U koja tri europska grada ne bi nikad živjeli?"
Korisnik Reddita pokrenuo je zanimljivu diskusiju postavivši pitanje: "U koja tri europska grada ne bi nikad živjeli?" Rasprava se ubrzo rasplamsala, a jedan grad posebno se istaknuo – Bruxelles.
Jedan korisnik odmah je bez zadrške napisao: "Bruxelles, Bruxelles, Bruxelles."
Drugi, koji trenutno živi u tom gradu, složio se, ali uz određene uvjete: "Kao briselski rezident, slažem se za Bruxelles, ali nije toliko loše ako odriješiš kesu i rentaš/kupiš kuću na istočnom rubu grada i ako radiš od doma pa ne moraš nikada ići do centra. U 3 godine imam score 0 pljački i 0 fizičkih napada."
Treći komentator, koji je u Bruxellesu boravio kao stipendist, bio je još oštriji: "Kao briselski stipendist (ne politički) ne bih se tamo vratio ni da mi plate, daju kuću na istočnom rubu i da radim od doma. Taj grad baš nema ništa. Doslovno: Šišaš grad koji se hvali pomfrijem."

Nisu pošteđeni ni Rim, Berlin i Malmö
Bruxelles nije bio jedini grad koji je doživio kritike. Korisnici su navodili i druge europske metropole koje su ih razočarale ili u kojima nikada ne bi željeli živjeti.
Jedan korisnik izdvojio je Marseille, dok je drugi napisao: "Rim, Beograd i na treće mjesto može bilo koji lučki grad."
Još jedan korisnik podijelio je svoje negativno iskustvo: "U ovima kojima sam bio definitivno nikad ne bi živio u Berlinu, Malmou i Zagrebu."
Druga strana iseljeničke realnosti
Rasprava na Redditu podsjetila je kako život u inozemstvu, iako često idealiziran, nosi i izazove. Kulturološke razlike, cijene najma, sigurnost, kvaliteta života i opći dojam o gradovima mogu značajno utjecati na to koliko će se netko "snaći" u novoj sredini.
Dok Hrvatska i dalje gubi stanovništvo u potrazi za boljim uvjetima, važno je prepoznati da ni život u zapadnim europskim gradovima nije uvijek onakav kakvim ga se prikazuje u motivacijskim pričama o iseljavanju.