Pavle Kalinić nudi zanimljiva rješenja za Zagreb: 'Znam kako olakšati kupovinu stana'

-Kako točno planirate olakšati put mladima do stana?
Mladima treba dati gradske stanove na korištenje kroz sustav priuštivog stanovanja. U suradnji s Ministarstvom prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine dogovorit ćemo model za Zagreb, kao što to Vlada RH radi za ostale dijelove RH. Gradska imovina ne smije stajati kao mrtvi kapital i propadati — treba ju staviti u funkciju, a posebno pristup istoj olakšati mladima, ili za stanovanje ili za jačanje poduzetništva i obrtništva. Mladima u rješavanju stambenog pitanja možemo pomoći i subvencijom kamata za stambeni kredit, ali ključno je pokrenuti i dodatnu stanogradnju.
-Ima li načina da pomognete mladima da budu poduzetniji i lakše pokreću vlastite biznise?
Kao što sam rekao, gradske prostore koji propadaju treba staviti u funkciju za mlade i za biznis - obrtništvo, te razvoj kreativne industrije. Kroz redovan sustav edukativnih radionica informirati ćemo ih i o mogućnostima povlačenja bespovratnih sredstava s ciljem razvoja poduzetništva i gospodarstva općenito.
-Sve veći udio mladih se trenutno suočava sa nekim od mentalnih problema. Kako im možete olakšati pristup pomoći?
Nažalost, istina je da je to jedan od sve češćih problema s kojima se suočavaju mladi ljudi. Veliku pažnju poklanjat ćemo pokretanju programa ranog otkrivanja rizika za mentalno zdravlje školske djece i edukaciji stručnjaka iz područja mentalnog zdravlja te školske medicine, a u to je potrebno uključiti i domove zdravlja čiju mrežu čemo proširiti i jačati. Upravo mentalno zdravlje je jedan od razloga zašto mi je bilo bitno da i u svom timu stručnjaka i na listi za Gradsku skupštinu imam više liječnika, psihologa i psihijatara, koji poznaju i zdravstveni sustav i temu mentalnog zdravlja. Depresija, anksioznost i stres su bolesti današnjice te svaki mladi čovjek koji se nađe u toj situaciji u Zagrebu mora imati pruženu ruku pomoći iz sustava grada za koju se može uhvatiti. U to podrazumijevam i stanja ovisnosti, nasilja među mladima, poremećaje u prehrani i slično. Mladim ljudima treba pomoći i tu ne prihvaćam nikakav kompromis niti alternative.
-Može li gradska vlast poboljšati kulturnu scenu i ponudu u gradu?
Može i mora. Kulturna scena grada je nešto što gradu daje dušu, potiče zajedništvo i druženja, ali i razvija intelektualnu svijest građana. Prioritet će nam biti otvaranje i uređenje nekih zapuštenih i zatvorenih kazališta, ali i gradnja novih gdje nedostaju (primjerice velik je nedostatak u Novom Zagrebu). Kroz fondove EU potaknut ćemo ulaganja u kulturu i kulturnu baštinu, a ne ponašati se kao Tomašević i njegova ekipa koji se zadnje 4 godine premišljaju hoće li ili neće nešto učiniti, te ne koriste dovoljno EU fondove iz nesposobnosti. Na manifestacije se trenutno troši dosta ali nažalost netransparentno. Taj novac želimo da građani vide svojim očima i u svojim kvartovima, odnosno da se troši na raznolikije manifestacije po čitavom gradu. Mi ćemo umjetničke i kulturne projekte financirati isključivo prema kriteriju kvalitete, bez ikakvih ideoloških predznaka i nepravednih prednosti ikojoj strani.
-Koji su vam planovi da grad bude zeleniji i održiviji?
Urbanizacija je učinila svoje, ali Zagreb je poznat po svom zelenilu, koje mora bit uređeno na ponos svih Zagrepčana. Po mojim informacijama grad Zagreb uopće ne povlači sredstva Fonda za zaštitu okolišta za ozelenjavanje, kao što to rade druge jedinice lokalne samouprave, što je sramota. Zelen i čist grad je zdrav grad i taj dio ćemo pojačati. Parkovi, igrališta, zelenilo, i drveće nešto su što Zagreb mora imati te čega mu treba više. Također, kroz fondove EU jačat će se energetska obnova javnih zgrada, ali i pomoći postavljanje fotonaponskih elektrana na kućanstvima. To građanima financira Fond za zaštitu okoliša a Grad će im pomoći u rješavanju dokumentacije potrebne za to. Naravno, ako govorimo o energiji — moram dodati da ću izgraditi energanu, u kojoj ćemo smeće koje se nagomilalo kao brdo na Jakuševcu pretvoriti u energiju za grad.
-Jako puno se govori o kolnom prometu, no realno sve više mladih ni nema pristup automobilu - uzimate li to u obzir te kako to utječe na vaša rješenja za promet?
Javni prijevoz Zagreba treba opću generalku — i glede reda vožnje, i proširenja tramvajske mreže do Laništa, Sesveta, Jankomira, i Žitnjaka — ali i po obnovi voznog parka ZET-a. Nisam protiv biciklista, nemojte me krivo shvatiti, ali biciklističke trake ne smiju biti na uštrb funkcionalnog prometa ili javnih službi poput Hitne pomoći i vatrogasaca, a posebno ne na način da ugrožavaju i živote samih biciklista kao sad. I ja želim da je u centru manje kolnog prometa, ali to ćemo postići sistematično; prvenstveno gradnjom jeftinih parkirališta na rubovima grada kako bi građani tamo ostavili automobile, te jačanjem javnog prijevoza u cijelom gradu. Ponavljam, sistematično, a ne kako smo vidjeli zadnje četiri godine — samo pukim ukidanjem kolnog prometa na ulicama u centru kako bi izgledalo da se podržavaju pješaci i biciklisti a zapravo stvarajući samo dodatne gužve.
-Izuzetan je trošak imati dijete u današnjem svijetu, imate li u planu olakšati dijelove tog tereta mladim roditeljima?
Hrvatska demografski umire, jer nisu stvoreni uvjeti da mlade obitelji, ako žele pristojan standard života mogu imati djecu. Ako roditelji rade — a nema mjesta za njihovo dijete u jaslicama ili vrtiću u Zagrebu — ta obitelj nema neku veliku perspektivu u Zagrebu. Sva djeca moraju imati mjesto u vrtiću, a Grad treba osigurati programe za predškolski uzrast. Gradu je u interesu da dio tih mjesta u vrtićima i jaslicama subvencionira, jer se to isplati time da mladi manje napuštaju grad. Vratit ćemo i novčane naknade za roditelje odgojitelje kojima je to pravo ranije priznato, ali pod zakonski kontroliranim uvjetima.
-Spominjete veću prisutnost policije. Možete li to osigurati bez da se mladima smanje slobode?
Smanjenje sloboda mladih nema veze sa uvođenjem gradske policije. Od svih stanovnika RH i Zagreba, posebno od mladih očekujemo da se ponašaju pristojno, bez nasilja i ekscesa — a ja i vjerujem da su u velikoj većini naši mladi takvi. Jačanje sigurnosti grada nama je prioritet. Zar smo zaboravili Luku Ritza? Slučaj škole u Prečkom? Zbog takvih situacija, pojedinaca i ekstremnih stvari — sigurnost Zagreba mora biti jača. Osobne slobode ničim nisu niti ne smiju biti ugrožene — sukladno svim zakonskim i općenito demokratskim načelnima. Vidjeli smo u slučaju potresa koliko je bitan sustav kvalitetne civilne zaštite… a danas takav sustav više ne postoji — Tomaševiću to nije bitno. O tome govorim — o urbanoj sigurnosti grada — postignutoj kroz sustav civilne zaštite i gradske policije u dogovoru s MUP-om.
-Hrvatsko školstvo po mišljenju mnogih je zastarjelo. Može li se to ikako poboljšati na gradskoj razini te koji je vaš plan?
Grad može u suradnji s državom promijeniti dio nastavnog programa. Nama je plan ostvariti mogućnosti dodatne edukacije u osnovnim i srednjim školama izvan nastave, nudeći djeci pristup besplatnom učenju dodatnih stranih jezika, drugih vrijednih vještina, i sportskim aktivnostima. Smatram i da djecu treba izvući van kuća i škola, dati im priliku da vrijeme provode sa vršnjacima kroz sport, igranje, i razvijanje kreativnih sposobnosti. To je sretno djetinjstvo. Zato je i na ovu temu dio odgovora da je potrebno podići razinu sigurnosti i u školama i na ulici te bolje urediti i održavati prostore našeg grada — u svakom kvartu treba biti održavanih igrališta, dvorana, parkova, i klupica.