Hrvati su po ovom najgori u Europi: Nevidljivi podatak mogao bi zaprepastiti mnoge

Ćelavost je postala gotovo pa svakodnevna pojava, a stručnjaci predviđaju da će do pedesete godine života barem polovica muškaraca iskusiti značajan gubitak kose. Iako je to često smatrano prirodnim dijelom starenja, uzroci su ipak šarolikiji nego što se misli.
Najveći krivac? Naslijeđe. Genetska predispozicija, posebno ona povezana s hormonima poput testosterona, odgovorna je za oko 80 posto slučajeva ćelavosti.
Fenomen poznat kao androgenetska alopecija pogađa muškarce diljem svijeta, a Hrvatska se – iznenađujuće – nalazi među zemljama s najvišim udjelom ćelavih muškaraca.

Hrvati u vrhu
Infografika koju su prenijeli brojni svjetski mediji otkriva da se Španjolska i Italija nalaze na vrhu ljestvice, dok je Hrvatska visoko pozicionirana – na šestom mjestu.
Iako genetika igra ključnu ulogu, moderna istraživanja upozoravaju na druge faktore: kronični stres, nezdravu prehranu, manjak sna, ali i onečišćenje zraka, sve to negativno utječe na zdravlje tjemena i folikula.
Jednostavno rečeno – nije sve u genima, ima nešto i u načinu života. I dok se neki pomire s gubitkom kose i odluče prigrliti “ćelavi look”, drugi posežu za tretmanima i preparatima u nadi da će usporiti ili preokrenuti proces. U svakom slučaju, kosa (ili njezin nedostatak) postaje više od estetskog pitanja – ona sve češće odražava naše zdravlje, navike i životni stil.