Jedna od najvećih dilema: Hoće li vam banane poboljšati probavu ili će vas zatvoriti?
Banane su za mnoge rado konzumirano voće neovisno o godišnjem dobu. Vrlo su hranjive i ukusne, a osim što se konzumiraju same, stavljaju se u zdrave sokove, zobene kaše, kolače.
Uz to što su ukusne, banane su vrlo zdrave! Sadrže vitamine A, B6, C i E, ali i minerale poput kalija, kalcija, magnezija, fosfora i selena. Kalcij i magnezij našem su organizmu korisni za čvrste kosti i sprječavanje nesanice, dok je selen povezan sa sprječavanjem karcinoma i probleme sa štitnjačom. No, kako banane utječu na našu probavu?
Kako banane utječu na probavu?
Zatvor je jedan od najčešćih gastroenteroloških problema, a mogu ga uzrokovati prehrana siromašna vlaknima, a bogata mastima i šećerom. Stres, smanjena fizička aktivnost, i dehidracija također su čimbenici koji sprječavaju normalno pražnjenje crijeva. Dakle, vlakna su vrlo važan dio ljudske prehrane.
Vlakna će ubrzati probavni proces te su prvi korak u borbi protiv problema s probavom, a banana je sjajna namirnica koja u tome pomaže! Banana sadrži čak 3 grama vlakana u jednoj porciji – topiva i netopiva. Topiva vlakna apsorbirat će se i pretvoriti u gelastu masu koja će pomoći kod stvaranja mekše stolice, dok će netopiva pomoći pri formiranju stolice.
Nadalje, budući da je banana puna kalija, pomoći će bubrezima da izbacuju previše vode i soli iz organizma i tako ublažiti simptome zatvora.
Banane sadrže i sorbitol, alkoholni šećer koji ima djelovanje laksativa jer u crijeva navlači vodu i tako ubrzava probavni sustav. Uz to, ovo korisno voće sadrži i otporni škrob koji će također ubrzati rad probave.
Mogu li banane uzrokovati zatvor?
U pravilu, banana ne uzrokuju zatvor iako će ljudi ponekad tvrditi da je tako. Ako se to dogodi, razlog je vjerojatno prekomjeran unos vlakana. Kao i sa svakom namirnicom, i banana je potrebno jesti umjereno.