Kako nastaje magla i je li štetna za zdravlje?

Prema definiciji Hrvatske enciklopedije magla je koloidna disperzija sitnih kapljica vode u zraku koja je toliko gusta da je vidljivost uz zemljinu površinu smanjena na manje od 1 km. Kada je vidljivost veća od 1 km, tada govorimo o sumaglici.
Koja je razlika između smoga i magle?
Smog je onečišćena magla, a do onečišćenja najčešće dolazi zbog miješanja magle s industrijskim produktima izgaranja ili loženja koji se nalaze primjerice u stambenim objektima ili zbog miješanja magle i ispušnih plinova automobila.
Magla nije štetna za zdravlje, ali smog može dovesti do zdravstvenih problema, a kvaliteta zraka prati se kroz indeks kvalitete zraka i može se pratiti na raznim aplikacijama, ali i na stranicama poput Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Vrste magle
Magle se kvalificiraju prema uzroku nastajanja i postoje četiri glavna tipa magli.
Radijacijska magla
Radijacijska magla najčešće se pojavljuje zimi tijekom vedrih noći bez vjetra, a nastaje prilikom hlađenja površine zemlje i okolnog zraka što dovodi do smanjivanja vlage u plinovitom stanju i dolazi do kondenzacije. Ovaj tip magle najčešće nestaje izlaskom Sunca kada se površina zemlje počne zagrijavati.
Kotlinske magle
Kotlinske se magle stvaraju u planinskim kotlinama kada se hladan, gušći i samim time teži zrak spušta u nizine. Mogu trajati i do nekoliko dana.
Advekcijske magle
Ova vrsta magle nastaje kada se topliji i vlažan zrak kreće iznad hladnije površine. Advekcijska se magla često javlja na moru kada topao zrak dolazi u doticaj s hladnijom površinom mora.
Smrzavajuća magla
Smrzavajuću maglu čine pothlađene kapljice vode i sitni kristalići leda. Takva se magla u doticaju s čvrstom površinom smrzava i može dovesti do poledice.