Konzumacija samo jedne hrenovke značajno utječe na vaš mozak: Evo što se dogodi kada ih jedete
Sada nova istraživanja dodaju još jednu zabrinjavajuću poveznicu – povećan rizik od demencije. Ova studija donosi nove uvide u prehrambene navike i njihovu potencijalnu ulogu u kognitivnom zdravlju.
Studija znanstvenika s "Harvard TH Chan School of Public Health" iz Bostona analizirala je podatke o prehrambenim navikama više od 133.000 ljudi iz dvije velike zdravstvene baze u SAD-u. Tijekom perioda praćenja, koji je za neke sudionike trajao i do 43 godine, istraživači su uspoređivali obrasce prehrane s pojavom demencije.
Od ukupno 11.173 ispitanika koji su razvili demenciju, otkriveno je da redovita konzumacija prerađenog crvenog mesa, poput pola kriške slanine dnevno, povećava rizik od demencije za 13%. Svaka dodatna dnevna porcija, primjerice hrenovka, ubrzala bi kognitivno starenje za otprilike 1,6 godina.
Prerađeno crveno meso, kako navode istraživači, negativno utječe na funkcije mozga i povećava šanse za razvoj demencije. Predlažu da bi smanjenje unosa takve hrane moglo biti ključni dio prehrambenih smjernica za zaštitu mentalnog zdravlja.
Valja paziti na konzumaciju
Ipak, studija ne može u potpunosti potvrditi da crveno meso izravno uzrokuje demenciju jer na to utječe i niz drugih čimbenika, poput kvalitete sna, konzumacije alkohola i genetske predispozicije. Unatoč tome, rezultati istraživanja nude snažne dokaze o povezanosti između prehrane i zdravlja mozga, posebno zbog velikog broja analiziranih sudionika.
Zanimljivo, neprerađeno crveno meso – poput svinjetine i govedine – nije pokazalo povezanost s razvojem demencije. Suprotno tome, prerađeni mesni proizvodi poput hrenovki i slanine povezani su s kognitivnim padom.
Znanstvenici planiraju dodatna istraživanja kako bi bolje razumjeli utjecaj prehrane na zdravlje mozga, uključujući ulogu crijevnog mikrobioma. Također žele proširiti istraživanje na raznovrsniju populaciju.
Ekspert za zdravlje otkriva zašto nikada ne biste smjeli jesti popularne žitarice za doručak
Rezultati ove studije, objavljeni u časopisu Neurology, ističu važnost prehrane u očuvanju kognitivnih sposobnosti i potiču daljnju raspravu o utjecaju prehrane na dugoročno zdravlje mozga.