Liječnica otkrila što obavezno morate napraviti ako vas ugrize krpelj: 'Sve je više pacijenata'

Među njima posebno mjesto zauzimaju krpelji, sićušni, ali potencijalno opasni napasnici koji postaju sve češći razlog za posjete liječnicima, osobito u urbanim sredinama poput Beograda.
U posljednjih nekoliko dana, na pedijatrijskom odjelu Doma zdravlja Voždovac zabilježeno je više slučajeva djece koje su ugrizli krpelji. Mnogi roditelji pokušavaju sami ukloniti krpelja, no pedijatri savjetuju da se s takvim slučajevima odmah javi u zdravstvenu ustanovu – gdje postoji iskustvo i odgovarajući alati.
"Takve situacije najčešće uspješno rješavamo ovdje", kaže dr. Katarina Marković, pedijatrica iz DZ Voždovac. "Ako dođe do komplikacija jer roditelji sami pokušaju izvaditi krpelja pa dio ostane zaglavljen, tada se djeca eventualno upućuju na specijalistički pregled u ustanove poput Tiršove."
Ni odrasli nisu pošteđeni – i za njih vrijedi isti savjet: ne činite to sami. Ako je pokušaj samostalnog uklanjanja već obavljen, a postoji sumnja na infekciju, pacijente se usmjerava prema infektivnim i dermatološkim klinikama. U takvim slučajevima izdaje se odgovarajuća uputnica, objašnjava Radislavka Dimitrijević iz Gradskog zavoda za kožne bolesti, piše Mondo.

Što napraviti?
"Dermatolog je prva kontaktna točka jer promjena na koži spada u njegovu domenu – bez obzira je li pacijent svjestan ugriza ili ne. Prva faza bolesti tretira se dermatološki, a u kasnijim fazama uključuju se i druge specijalnosti", napominje Dimitrijević. Dobra vijest za Beograđane je da im za posjet dermatologu u Zavodu nije potrebna uputnica niti prethodno naručivanje.
Vrijeme je ključni faktor – važno je reagirati unutar prvih 24 sata nakon ugriza. Što duže zaraženi krpelj ostane na koži, veća je mogućnost prijenosa bolesti poput lajmske borelioze.
Iako ne treba dizati paniku, činjenica je da dio krpelja doista nosi zarazu. "Procjenjuje se da je između 20 i 30 posto krpelja zaraženo, ali čak i ako jest – to ne znači da će automatski prenijeti bolest", objašnjava Dimitrijević. "Važno je procijeniti svaki slučaj individualno i pacijentu objasniti rizike na temelju anamnestičkih podataka."
Preventivne mjere su već u tijeku – gradske vlasti započele su proljetnu dezinsekciju u većini beogradskih općina, izuzev Obrenovca. Ipak, ako vas ugriz krpelja zatekne tijekom izleta ili na putovanju, najbolji savjet je – ne riskirajte. Umjesto da sami vadite krpelja, posjetite najbliži dom zdravlja i prepustite stvar onima koji to rade svakodnevno.