Ljudi nisu svjesni opasnosti koja vreba kada konzumirate pivo: Riskirate opasnu bolest
Znanstvenici u Kini upozoravaju da redovito konzumiranje čak i jedne krigle piva dnevno može značajno povećati rizik od razvoja gihta kod muškaraca i žena. Ovaj tekst istražuje rezultate studije i daje savjete o prevenciji i liječenju gihta.
Znanstvenici s kineskog Suzhou Medical Collegea otkrili su da konzumacija piva može povećati rizik od gihta za 60% kod muškaraca i 62% kod žena. Za razliku od piva, čaša porta pokazala se kao sigurnija opcija jer ne nosi isti rizik.
Giht, poznat i kao "bolest kraljeva", bio je čest među sredovječnim muškarcima koji su uživali u bogatoj hrani i alkoholu. Povijesno, čak je i kralj Henry VIII patio od gihta. U posljednje vrijeme, učestalost gihta raste, a trenutno pogađa oko jednu od 40 osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu. Giht je oblik upalnog artritisa koji uzrokuje intenzivnu bol i oticanje zglobova, najčešće počinjući s palcem noge, prenosi The Sun.
Giht nastaje zbog nakupljanja mokraćne kiseline u krvi i tkivima, što dovodi do formiranja kristala koji mogu uzrokovati upalu zglobova. Hrana i pića bogata purinima, kao što su pivo, jabukovača, slanina, puretina, sardine i iznutrice, povećavaju razinu mokraćne kiseline i trebala bi se izbjegavati kod osoba skloni gihtu.
Nije svaki alkohol isti
Istraživanje objavljeno u Jama Network Openu pratilo je prehrambene navike 401.128 Britanaca u dobi od 37 do 73 godine bez prethodne povijesti gihta. Tijekom 13 godina, znanstvenici su otkrili da rizik od gihta raste s povećanom konzumacijom piva. Muškarci koji su pili dvije ili tri krigle piva tjedno imali su 18% veće šanse za razvoj gihta u usporedbi s ne-pivačima, a taj se rizik udvostručio kod onih koji su pili više od sedam krigli tjedno.
Bijelo vino i šampanjac također su blago povećavali rizik od gihta, dok pojačano vino, poput porta, nije pokazalo isti učinak. Kako bi se smanjio rizik od gihta, preporučuje se smanjiti unos alkohola, osobito piva i jabukovače. NHS savjetuje odmor, podizanje zahvaćenog uda, korištenje ledenih obloga, pijenje puno vode i izbjegavanje pritiska na zahvaćeni zglob tijekom noći.
Ovo je najzdraviji sir na svijetu, ali stručnjaci upozoravaju: 'Ne smiju ga svi konzumirati'
Dugoročne mjere uključuju održavanje zdrave tjelesne težine, uravnoteženu prehranu s niskim udjelom purina, redovitu tjelovježbu, prestanak pušenja i smanjenje konzumacije alkohola na najviše 14 jedinica tjedno, uz nekoliko dana bez alkohola.
Pravilnim upravljanjem životnim navikama i pridržavanjem medicinskih savjeta, moguće je smanjiti učestalost i intenzitet napada gihta te poboljšati kvalitetu života.