Misteriozan i zanemaren dio ljudskog tijela mogao bi biti ključ zdravlja: Znanstvenici objasnili zašto
Učestalo nas podsjećaju kako tjelovježba povoljno utječe na zdravlje naših kostiju i mišića ili smanjuje masnoće. Međutim, raste i interes za jedan element naše anatomije koji često biva zanemaren: naša fascija.
Fascija je tanka ovojnica vezivnog tkiva, uglavnom sastavljena od kolagena - struktura poput užeta koja pruža snagu i zaštitu mnogim dijelovima tijela. Ona obavija i drži svaki organ, krvnu žilu, kost, živčano vlakno i mišić na svom mjestu. Znanstvenici sve više prepoznaju njezinu važnost za zdravlje mišića i kostiju.
Fasciju je teško uočiti u tijelu, ali možete dobiti dojam kako izgleda ako pogledate odrezak mesa. To su tanki bijeli pruge na površini ili između slojeva mesa.
Pruža posebne funkcije
Fascija pruža općenite i posebne funkcije u tijelu te je organizirana na nekoliko načina. Najbliža površini je površna fascija, koja se nalazi ispod kože između slojeva masnoće. Zatim imamo duboku fasciju koja prekriva mišiće, kosti i krvne žile.
Veza između fascije, zdravlja mišića i kostiju te njihove funkcije dodatno je potvrđena nedavnim istraživanjima koja pokazuju važnu ulogu fascije u pomaganju mišićima da rade, potičući kontrakciju stanica mišića kako bi generirale silu i utjecale na tvrdoću mišića.
Svaki mišić je obavijen fascijom. Ovi slojevi su važni jer omogućuju mišićima da se slobodno kreću jedan uz drugoga, ne utječući na svoje funkcije.
Čemu još služi
Fascija također pomaže u prijenosu sile kroz mišićno-koštani sustav. Primjer toga su naši gležnjevi, gdje Ahilova tetiva prenosi silu na plantarnu fasciju. To rezultira kretanjem sila vertikalno kroz Ahilovu tetivu, a zatim se prenosi horizontalno prema dnu stopala - plantarnoj fasciji - tijekom kretanja.
Sličan prijenos sile vidljiv je i kod mišića u prsima koji se protežu do skupina mišića u podlaktici. Postoje slični fascijalni povezani lanci kroz druge dijelove tijela. Kada fascija ne funkcionira ispravno, na primjer nakon ozljede, slojevi postaju manje sposobni omogućiti kretanje jedan preko drugoga ili pomoći pri prijenosu sile. Ozljede fascije zahtijevaju dugo vremena za popravak, vjerojatno jer posjeduje slične stanice kao tetive (fibroblasti) i ima ograničenu opskrbu krvlju.
Nedavno su pokazana istraživanja koja su otkrila da fascija, posebno slojevi blizu površine, ima drugu najveću koncentraciju živaca nakon kože.
Fascijalne ovojnice mišića također su povezane s bolom nakon operacija do ozljeda mišićno-koštanog sustava uzrokovanih sportom, vježbanjem i starenjem. Do 30% ljudi s bolom u mišićno-koštanom sustavu može imati uključenost fascije ili ona može biti uzrok, prenosi Science Alert.
Masaža
Vrsta masaže poznata kao fascijalna manipulacija, razvijena od strane talijanskog fizioterapeuta Luigija Stecca 1980-ih, pokazala se učinkovitom u smanjenju boli uzrokovane patelarnom tendinopatijom (bol u tetivi ispod patele), kako u kratkoročnom, tako i u dugoročnom razdoblju.
Fascijalna manipulacija također je pokazala pozitivne rezultate u liječenju kronične boli u ramenu. Jedan od rastućih trendova u pomoći kod ozljeda mišićno-koštanog sustava je Kinesio traka, koja se često koristi u profesionalnim sportovima. Koristi se i za nadopunu funkcije fascije i koristi se za liječenje kronične boli u donjem dijelu leđa gdje je uključena fascija.
Osim što može biti oštećena, fascija također može pružiti put kojim infekcije mogu putovati unutar mišića.
Prostori između slojeva fascije obično su zatvoreni (razmislite o tome kao da je plastična folija preklopljena), ali kada dođe do infekcije, bakterije se mogu širiti između tih slojeva. To je poseban problem u vratu, gdje postoji nekoliko slojeva fascije kroz koje infekcije mogu putovati.
Znanstvenici dobili uvid u davno izgubljene tajne Antartktike: Otključali su je uz pomoć hobotnice
Uzrokuje poznatu bolest
U težim slučajevima često je potrebna operacija kako bi se uklonilo mrtvo tkivo i sačuvalo preostalo zdravo tkivo.
Jedan od primjera kako fascija funkcionira u zdravlju, te izazove koje njezina disfunkcija može donijeti, vidljiv je u uobičajenoj pritužbi - plantarnom fasciitisu, koji uzrokuje bol oko pete i luka stopala.
Ova izuzetno česta tegoba pogađa 5-7% ljudi, a kod sportaša čak 22%. Prepoznaje se kao ozljeda uzrokovana pretjeranom upotrebom, uzrokujući zadebljanje fascijalnih traka na tabanima koje pomažu u održavanju luka stopala.
Fascija također može biti uključena u ozbiljnije zdravstvene probleme, poput nekrotizirajućeg fasciitisa. Ovo je rijedak, ali ozbiljan bakterijski uvjet koji se može brzo širiti kroz tijelo i uzrokovati smrt.
Raste interes
Stanje je gotovo uvijek uzrokovano bakterijama, posebno grupom A streptokoka ili Staphylococcus aureus. Početna infekcija dolazi od posjekotine ili ogrebotine, a zatim bakterije putuju duž fascije do drugih područja udaljenih od početnog mjesta pristupa i razmnožavaju se u idealnom okruženju koje pružaju topli zakloni tijela.
Vidimo bolje sada jedan od razloga zbog kojih se fascija zanemarivala u zdravlju i bolesti jest taj što ju je bilo teško vidjeti pomoću trenutačne tehnologije snimanja. Međutim, nedavno su MRI i ultrazvučno snimanje pokazali korisnost u vizualizaciji fascije, posebno u uvjetima mišićno-koštanog sustava poput plantarnog fasciitisa i patoloških promjena u fasciji ramena i vrata.
S rastućim interesom za fasciju i rastućim razumijevanjem njezinog doprinosa zdravlju mišićno-koštanog sustava, razumno je pretpostaviti da se brinemo o njoj na isti način kao i o ostatku mišićno-koštanog sustava - korištenjem je.
Jednostavne tehnike poput valjaka od pjene i istezanja korisne su za povećanje pokretljivosti, ali još uvijek ima puno toga za naučiti o našoj fasciji i ulozi koju igra u našem svakodnevnom zdravlju.