Mnogi od nas to rade! Evo zašto nikada ne biste trebali ići spavati praznog želuca
Jedna od aktivnosti koje mogu poremetiti vaš san je i hrana koju konzumirate prije spavanja! Primjerice, pametno je večerati ranije, oko 18 sati, a zatim pojesti još jedan mali obrok sat vremena prije planiranog odlaska u krevet.
Zablude o spavanju
Jeste li ikada čuli da jedenje prije spavanja nije dobro za vas? Upravo suprotno, više nego pun želudac, san može poremetiti prazan!
No, nije dobro ni pretjerati s hranom prije spavanja jer se potencijalno možete osjećati pretjerano energično ili nemirno dok pokušavate zaspati.
Također, dok vam međuobrok prije spavanja svakako može pomoći da zaspite, jedenje tijekom noći dovodi do suprotnog učinka. Kada spavate, probavni sustav se usporava jer štedi energiju pa kada pojedete međuobrok usred sna nakon što ste već usporili probavu to može dovesti do žgaravice i nemirnog želuca pri povratku u krevet.
Najbolja hrana za kvalitetan san
Grčki jogurt s granolom s niskim udjelom šećera sjajna su opcija jer su ugljikohidrati iz granole i proteini iz jogurta izvrsna kombinacija za spavanje. Obrok je zdrav, a želudac miran cijelu noć. Umjesto ugljikohidrata koji vas čine pospanim, dobro je odabrati kombinaciju nemasnih proteina i složenih ugljikohidrata s niskim udjelom šećera koji pozitivno utječu na optimalno trajanje sna između šest i osam sati.
Druge opcije su orašasti plodovi, sjemenke, jaja, banane, trešnje, nemasno meso i nemasni mliječni proizvodi s visokim udjelom proteina.
Hrana bogata proteinima poput jogurta i orašastih plodova pomaže vam da ne postanete gladni usred noći, što smanjuje mogućnost da se probudite. U međuvremenu, voće poput trešanja prepuno je melatonina koji je povezan s poboljšanim trajanjem i kvalitetom sna kod zdravih odraslih osoba.
Nadalje, banane bogate kalijem također imaju visoku razinu magnezija (koji može pomoći u opuštanju mišića dok se odmarate) i triptofana (kao i puretina) za još ugodniji san.