Muškarac je popio previše vode i završio u bolnici: Pogledajte što mu se zapravo dogodilo
John Putnam, 74-godišnji muškarac, patio je od simptoma nalik srčanom udaru nakon što je u jednom danu popio gotovo 11 litara vode. Tog lipnja, dok su temperature dosezale visokih 37,7 °C, g. Putnam je kosio svoj drugi travnjak. Bio je toliko žedan da je u razdoblju od pet sati konzumirao enormne količine tekućine, izvještava Daily Mail.
Navečer su se pojavili umor, mučnina, te bolovi u prsima i otežano disanje. Misleći da doživljava srčani udar, hitno je prebačen u bolnicu. Međutim, dijagnosticirano mu je trovanje vodom, stanje uzrokovano disbalansom između vode i natrija u tijelu. "Nisam imao pojma da takvo što uopće postoji," izjavio je g. Putnam za Wall Street Journal.
Sličan incident zadesio je Ashley Summers, 35-godišnju majku iz Indiane, koja je preminula nakon što je unutar 20 minuta popila gotovo 2 litre vode. Njena je smrt dodatno osvijetlila rizike povezane s pretjeranim unosom vode.
Znanstvenici upozoravaju na sve učestalije slučajeve hiponatrijemije, poznate i kao trovanje vodom, što se povezuje s globalnim porastom toplinskih valova. Istraživanja National Institutes of Health (NIH) ukazuju da ovo stanje godišnje pogađa između tri i šest milijuna Amerikanaca, odnosno otprilike jednog od 100 ljudi.
Mnogi ne znaju za ovu poteškoću
Hiponatrijemija se javlja kada osoba unese previše vode u kratkom vremenskom razdoblju, opterećujući bubrege koji ne mogu dovoljno brzo filtrirati tekućinu. Prema riječima dr. Tander Djalilija, profesora nutricionizma i integrativne fiziologije na Sveučilištu Utah, bubrezi mogu obraditi oko jednu litru vode na sat. "Pijete li više od toga, postoji rizik od razrjeđivanja elektrolita," objašnjava on. Nedostatak natrija može uzrokovati nakupljanje vode oko stanica tijela, dovodeći do njihovog oticanja. Ovo, u ekstremnim slučajevima poput onog g. Putnama, može izazvati simptome slične srčanom udaru.
Ashley Summers također je patila od posljedica pretjerane konzumacije vode. Nakon što je popila četiri boce od pola litre u kratkom vremenu, doživjela je snažan edem mozga, što je rezultiralo njezinim kolapsom u garaži. Njezin brat Devon Miller opisao je obiteljsku nevjericu kada su saznali uzrok njezine smrti. "Bili smo šokirani. Nisam mogao vjerovati da je to stvarnost," rekao je.
Hiponatrijemija se liječi prema ozbiljnosti stanja. U blažim slučajevima, liječnici obično savjetuju ograničenje unosa tekućine. Za teže slučajeve mogu biti potrebni lijekovi za regulaciju razine natrija ili intravenska terapija.
Klinika Mayo preporučuje da žene konzumiraju oko 11,5 čaša vode dnevno (2,7 litara), dok bi muškarci trebali ciljati na 15,5 čaša (3,7 litara). Prilikom vježbanja na visokim temperaturama, stručnjaci savjetuju unos od jednog do dva decilitra svakih 20 minuta, ovisno o intenzitetu aktivnosti. Ove smjernice pomažu u sprječavanju opasnosti od prekomjernog unosa tekućine i održavaju ravnotežu elektrolita u tijelu.