Napušteni otok iz 19. stoljeća krije vrlo mračnu tajnu: Ispod njega leži mreža tunela zbog kojih su stradali ljudi
Otok osnovan u 19. stoljeću ima vrlo mračnu prošlost. Otok Hashima ima samo 16 hektara i nalazi se nedaleko od japanskog grada Nagasakija. Otok je poznat po svojim podvodnim rudnicima ugljena koji su uglavnom bili u pogonu tijekom industrijske revolucije Japana. U svojem vrhuncu 1959. godine, vjeruje se da je na ovom malenom otoku živjelo više od 5.200 ljudi - među kojima su bili i konzervirani korejski civili i kineski ratni zarobljenici.
Od 1930. do kraja Drugog svjetskog rata, ovi zatvorenici navodno su bili prisiljeni na izuzetno teške uvjete rada i nisu bili plaćeni za svoj rad. Mitsubishi Group kupio je rudnike ugljena 1890. godine kako bi osigurao gorivo za rastuću industriju brodogradnje zemlje, a nastavio je izgraditi apartmane, školu, bolnicu, kazalište i druge objekte za rudare i njihove obitelji.
Ali to nije promijenilo činjenicu da su rudari morali putovati 3.000 metara ispod razine mora u temperaturama od preko 37°C svaki dan. S obzirom na teške radne uvjete, navodno je 1.300 radnika tragično umrlo od gladi, iscrpljenosti i nedostatka prehrane. Teške respiratorne bolesti također su čest uzrok smrti na otoku zbog morskog zraka pomiješanog s dimom koji je dolazio iz rudnika.
'Otok pakla'
Na kraju je ugljen na otoku Hashima nestao, što je dovelo do njegovog zatvaranja 1974. godine. Pedeset godina kasnije, ostaje nenastanjena i ispunjena napuštenim zgradama samo 10 milja udaljena od obale Nagasakija.
Oni koji su preživjeli rad na Hashimi često ga nazivaju 'otok pakla'. Tomoji Kobata radio je na otoku godinu dana kad je imao 24 godine i kasnije je govorio o 'doslovno slomljenom radu' koji su on i njegovi kolege rudari morali obavljati.
Opisujući svoju ulogu kao 'jednog od krtica', Tomoji je 2015. godine rekao The Guardianu: "Kopao sam ugljen i zatim pomagao u njegovom lomljenju kako bi se mogao odnijeti s otoka. To je bio slomljeni posao, pa sam sav svoj slobodno vrijeme provodio spavajući."
Znanstvenici mapirali davno izgubljeni kontinent kojeg još nazivaju Atlantidom: Evo kako izgleda
I dok je Tomoji dobrovoljno otišao na otok, Choi Jang-seop bio je jedan od korejskih rudara koji su se suočili s prisilnim radom. Usporedio je svoje vrijeme na Hashimi s boravkom u zatvoru. "Praktično sam živio život zatvorenika na Hashimi", rekao je ranije agenciji Yonhap News.
"Osjećam se strašno i teško kad se sjetim vremena kad sam radio na dnu rudnika ugljena dok sam nosio samo donje rublje."
Otok se ponovno otvorio za javnost 2009. godine i postao je svjetski poznata atrakcija. Nekoliko tvrtki sada nudi ture po Hashimi, gdje su snimane scene iz filma James Bond Skyfall.