Neobična anomalija u Atlantskom oceanu zabrinula znanstvenike: 'Mehanizmi nam ne odgovaraju'
Nešto neobično događa se u Atlantskom oceanu, a znanstvenici još uvijek ne mogu dokučiti što je uzrok tome. Površinske temperature Atlantskog oceana posljednjih su mjeseci naglo pale, suprotno globalnim trendovima zagrijavanja koji su tijekom protekle godine dosegnuli rekordne razine.
Prema podacima Nacionalne agencije za oceanografiju i atmosferu (NOAA), površinske temperature Atlantika počele su se hladiti od svibnja ove godine. Ovaj nagli pad temperature doveo je do toga da su vode Atlantika sada stupanj ili dva hladnije od uobičajenih za ovo doba godine.
Oceani su osjetljivi na brojne vremenske promjene tijekom godine, pa je ovakva fluktuacija donekle očekivana. Međutim, stručnjaci su predviđali da će temperature Atlantika rasti, djelomično zbog klimatskih promjena uzrokovanih ljudskim djelovanjem, a djelomično zbog složenog vremenskog obrasca poznatog kao El Niño. El Niño označava zagrijavanje površine oceana ili temperature koje su iznad prosjeka. Od ožujka 2023. godine, Atlantski ocean bilježio je rekordno visoke temperature, što se uglavnom pripisivalo snažnom El Niñu tijekom 2023. i 2024. godine.
'Ništa ne odgovara'
No, sada se čini da je Atlantikov El Niño na putu da prerano ustupi mjesto svom hladnijem ekvivalentu, La Niñi. La Niña je suprotan fenomen koji karakterizira neuobičajeno hladna temperatura oceana. Iako se obično očekuje da La Niña započne u rujnu, ovaj nagli prijelaz već sada zbunjuje znanstvenike.
Oba ova vremenska fenomena izuzetno su složena i podložna utjecajima poput trgovačkih vjetrova, solarnog zagrijavanja i oborina, što ih čini teško predvidljivima. Međutim, nagli pad temperature Atlantika i njegova moguća tranzicija u La Niñu ostavili su stručnjake bez jasnog odgovora. "Prošli smo kroz popis mogućih mehanizama, ali zasad ništa ne odgovara," izjavio je Frans Philip Tuchen, postdoktorand na Sveučilištu u Miamiju, za New Scientist.
Na Zemlji se stvara novi ocean, a posljedice bi mogle biti kobne: Evo što bi se moglo dogoditi s ovim kontinentom
Ove nepredviđene promjene izazivaju zabrinutost zbog mogućih utjecaja na okoliš. NOAA upozorava da bi promjene u El Niño i La Niña obrascima mogle utjecati na količinu oborina na susjednim kontinentima, a također su zabilježeni slučajevi kada su Atlantski Niño povećavali vjerojatnost za uragane u blizini Zelenortskih otoka. Još uvijek se pomno prati hoće li Atlantski ocean u potpunosti preći u La Niñu. Ako se to dogodi, prognoze klime za okolna područja mogle bi se značajno promijeniti do kraja godine.