Opako čudovište koje je navodno pojelo više od 300 ljudi nitko ne može obuzdati: Pogledajte dramatičnu snimku 'borbe' s krokodilom

Gustave je zloglasni nilski krokodil u svojoj domovini Burundiju, a priča se da je dugačak preko šest metara i težak gotovo jednu tonu. Pričalo se da je umrla 2019., ali bez lešine ili fotografskih dokaza koji bi poduprli tu teoriju, ova riječna zvijer se smatrala najvećom na afričkom kontinentu.
Stručnjak za krokodile Marc Gansuana rekao je Newsweeku prošle godine: "Teško je potvrditi da je mrtav, čini se da se nitko nije hvalio da ga je ubio, a njegov teritorij je golem, gotovo cijelo jezero Tanganyaka i njegovi pritoci!"
No bez obzira na to da li još uvijek uhodi ljude koji žive u blizini jezera Tanganyika - čak i njegovo sjećanje dovoljno je da im prođe jeza i natjera ih da pobjegnu s ruba vode. Za krokodila se mislilo da se izlegao oko 1955. i priča se da je od tada ubio između 200-300 ljudi, bilo je mnogo pokušaja da se uhvati 68-godišnji djed krokodil tijekom desetljeća koja su uslijedila.
Nikada nije uhvaćen
Krokodil ima ožiljke od najmanje tri rane od metaka od zamalo promašenih lovaca i potencijalnih otmičara. Dok su svi pokušaji da se krokodil drži pod ključem propali, dokumentarni TV film iz 2004. Capturing the Killer Croc, uhvatio je kamerom njihov neuspjeli pokušaj.
Predvođen francuskim lovcem na krokodile Patriceom Fayeom, tim je postavio ogromnu kaveznu zamku punu mamaca i čekao da Gustave uđe, ali on to nikada nije učinio. Umjesto toga, činilo se mudrim prema njihovim nastojanjima da ga uhvate u zamku, a njihovi kasniji pokušaji postavljanja zamki uspjeli su uloviti samo manje krokodile.
Na kraju je tim lovaca učinio posljednji pokušaj da uhvati krokodila, postavivši ogroman kavez sa živim životinjama unutra u nadi da će ga živi, pokretni plijen konačno prevariti. Ti su napori opet bili bezuspješni, sve do jedne mračne i olujne noći kada su lovci provjerili kavez samo da bi otkrili da je koza koju su u njemu svezali nestala, a da je sama zamka odvučena u vodu.
Nesigurni je li oluja omogućila kozi da se nekako oslobodi ili ju je Gustave zgrabio i pokazao se dovoljno jakim da uništi zamku za koju su lovci mislili da će ga uhvatiti u zamku, nisu imali izbora nego priznati poraz.
Je li živ?
Faye je proveo godine proučavajući Gustavea, opisavši ga za BBC 2002. kao 'tri puta većeg od ostalih krokodila u Burundiju' i 'vrlo opasnog'.
Također je rekao da ubijanje moćnog krokodila ne bi trebalo dolaziti u obzir, te primijetio da je Gustave bio najopasniji kada je napustio svoj dom na otoku kako bi pronašao partnericu, često navodno jedući ljude usput.
Mnogi su bili snažno impresionirani Gustaveom, posebno kada je u pitanju njegova ogromna veličina i naizgled sposobnost da preživi višestruke pokušaje da ga ubiju ili zarobe.