Opasne napasti izgrizle dječaka na Jadranu: 'Dobio je temperaturu, a rane su postajale sve veće'

Dok su očekivali opuštajući odmor, susreli su se s nečim što nitko nije mogao predvidjeti. Sve je počelo bezazleno, s nekoliko uboda komaraca tijekom večernjih šetnji. Međutim, nakon nekoliko dana, roditelji su primijetili da dječak ima visoku temperaturu, a mjesta uboda počela su se pretvarati u bolne rane koje su se širile i izgledale poput kraste od vodenih kozica. Zabrinuti za zdravlje svog sina, roditelji su ga odmah odveli liječniku.
"Doktor nam je rekao da sumnja da je riječ o infekciji izazvanoj ubodom komarca, ali nije mogao točno reći o kojem je komarcu riječ. Ovo nas je prestravilo, pa smo prekinuli odmor i vratili se u Beograd," ispričala je uzrujana majka u razgovoru za Kurir.
Po povratku u Beograd, pregledao ga je drugi liječnik i potvrdio da je infekcija uzrokovana ubodom. Brisovi su pokazali prisutnost stafilokokne infekcije. Liječnici su mu prepisali oralne antibiotike i antibiotsku kremu kako bi suzbili infekciju.
Dr. Radmila Šehić, specijalistica opće prakse, naglašava kako komarci mogu biti nositelji opasnih parazita, virusa i bakterija, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Iako je to rjeđa pojava, upozorava na potrebu brzog reagiranja na prve simptome:

Može biti problema
"Zaraženi komarci, osobito ženke, mogu prenijeti različite parazite i bakterije. Inkubacija može trajati nekoliko dana, nakon čega se javljaju simptomi poput glavobolje, mučnine, groznice i osipa. U rijetkim slučajevima, može doći do ozbiljnih komplikacija poput meningitisa ili upale mozga. Važno je odmah posjetiti liječnika ako se simptomi pojave," kaže dr. Šehić.
Dr. Saša Milićević, pedijatar, dodaje da komarci mogu biti prijenosnici stafilokoka ili streptokoka:
"Komarci imaju komponentu u slini koja uzrokuje oticanje i svrbež, što može dovesti do češanja i samoinfekcije kod djece. Djeca često prstima prenose stafilokok s kože u ranu. Stafilokok je prisutan i na površini kože, pa je lako može prenijeti u ranu tijekom češanja. Infekcija zahtijeva liječenje antibioticima i antisepticima," objašnjava dr. Milićević.
Simptomi stafilokokne infekcije mogu biti:
Crvenilo i oteklina: Na mjestu uboda pojavljuje se crvena i otečena koža.
Svrbež ili bol: Pogođena područja postaju svrbežna i bolna.
Visoka temperatura: Povišena tjelesna temperatura može biti znak ozbiljnije infekcije.
Nemir i slab apetit: Djeca postaju nemirna i gube interes za hranu zbog općeg lošeg stanja.