Otkriće drevne vojne baze potvrđuje biblijsku priču o 'Božjim anđelima': 'Ubili su 185 tisuća vojnika'

Arheolozi su otkrili drevnu vojnu bazu koja bi mogla potvrditi biblijsku priču o Božjim anđelima koji su obranili Jeruzalem od napada. Prema legendi, prije otprilike 2.700 godina, Bog je poslao anđela da se bori protiv asirskih vojnika koji su došli osvojiti Svetu zemlju. Anđeo Gospodnji je navodno ubio 185.000 vojnika u jednoj noći. Do sada nije bilo arheoloških dokaza koji bi potvrdili ovaj nadnaravni događaj ili samu bitku.
Arheolog Stephen Compton tvrdi da je pomoću modernih kartografskih tehnika pronašao dodatne dokaze o ovoj epskoj bitci. Asirsko carstvo, koje je djelovalo od 1365. do 609. godine prije Krista, bilo je poznato po svojim vojnim osvajanjima. Invaziju na Jeruzalem vodio je kralj Sennacherib, koji je želio uspostaviti svoju političku i ekonomsku dominaciju nad svim rutama koje su vodile prema Sredozemnom moru.
Prijašnja istraživanja su otkrila scene uklesane u kamene zidove Sennacheribove palače, koje su prikazivale osvajanje Lachisha, grada 42 milje južno od Jeruzalema. Te scene su omogućile Comptonu da usporedi crteže iz palače s fotografijama područja snimljenim 1910-ih godina. Primijetio je područje iste veličine i oblika kao na crtežima, što ga je dovelo do ruševina koje su sadržavale ostatke obrambenog zida i keramičkih ulomaka.
Vojne baze
Nakon provođenja arheološkog istraživanja, Compton je zaključio da je to područje napušteno nakon Sennacheribove invazije te da ljudi nisu naseljavali to područje najmanje 2.600 godina. Ovo otkriće otvorilo je put istraživačima da pronađu slične vojne lokacije u tom području, s nadom da će otkriti drevne gradove koje je asirsko carstvo uništilo.
Godine 2021., Compton je na društvenoj mreži X, tada poznatoj kao Twitter, objavio da je pronašao lokacije Sennacheribovih vojnih logora. "Svaki je bio okruglog oblika, nešto više od jedne milje sjeverno od starih gradskih zidina, i svaki je nosio isti arapski naziv na barem jednoj ranoj karti, 'Mudawwara'," napisao je. Lokacija je također ukazivala na mjesto gdje su Sennacheribove snage planirale napad, jer je naziv Khirbet al Mudawwara na arapskom značio "ruševine logora napadačkog vladara."
Prije Comptona, istraživači su pronašli samo jedan drugi drevni vojni logor u tom području, koji su koristili Rimljani tijekom opsade Jeruzalema. Izgled tog logora omogućio je istraživačima da usporede raspored rimskih i asirskih vojnih kampova. "Rimski vojni logori su uvijek bili pravokutnog oblika, dok je ovaj bio ovalnog oblika, karakterističnog za asirske logore," napisao je Compton u priopćenju za javnost.
Ovo je možda i najubojitije mjesto na svijetu: Nedugo nakon izlaska iz njega vjerojatno vas čeka kraj
Tri biblijske priče
Comptonove metode lociranja Sennacheribovog logora dovele su do otkrića drugih asirskih vojnih kampova. "U nekim slučajevima, bilo je moguće koristiti novootkrivene logore za lociranje drevnih gradova za koje se znalo da su bili pod opsadom Asiraca, ali čije su lokacije bile nepoznate ili neizvjesne," napisao je Compton.
Tri biblijske priče iz knjiga Izaija, 2 Kraljeva i 2 Ljetopisa opisuju kako su asirski vojnici ubijeni noć prije nego što su napali Jeruzalem. U svim pričama, Izraelov bog Jahve šalje anđela koji prolazi kroz logor dok vojnici spavaju, ubijajući ih sve zbog prijetnji njegovim sljedbenicima.
Nakon što je asirska vojska poražena, brdo je ostalo netaknuto sve do 1930-ih, kada su Britanci preuredili dio brda u skladište streljiva zbog njegove obrambene prednosti i nazvali ga Ammunition Hill. Godine 1948., jordanska vojska je zauzela brdo od Britanaca i izgradila obrambene rovove oko perimetra. Dvadeset godina kasnije, izraelski padobranci su preuzeli brdo tijekom Šestodnevnog rata. Danas je to mjesto spomenik i muzej posvećen toj krvavoj bitci koja je odnijela 15.000 arapskih i otprilike 1.000 izraelskih života.