Ovo je najgora vrsta hrane za kosti: Na popisu je i povrće koje mnogi smatraju jako zdravim

Većina ljudi zna koliko je važno unositi dovoljno kalcija i vitamina D kako bi kosti ostale jake i otporne. No, rijetko se ističe da određena hrana i piće mogu imati upravo suprotan učinak – narušiti gustoću kostiju i povećati rizik od prijeloma. Portal centarzdravlja.hr donosi popis namirnica koje mogu negativno utjecati na zdravlje kostiju, a neke bi vas mogle ozbiljno iznenaditi.
Previše soli vodi do gubitka kalcija
Hrana bogata natrijem, odnosno solju, može uzrokovati pojačano izlučivanje kalcija iz organizma. To znači da, čak i ako unosite dovoljne količine kalcija kroz prehranu, prekomjerno soljenje može neutralizirati njegove dobrobiti. Stručnjaci savjetuju oprez s konzumacijom industrijskih prerađevina, grickalica i gotovih jela koji često sadrže visoke količine natrija.

Šećer – tihi krivac za slabe kosti
Slatkiši, iako mnogima neodoljivi, također štete kostima. Velike količine šećera mogu poremetiti ravnotežu hranjivih tvari potrebnih za očuvanje čvrstoće kostiju. Preporuka stručnjaka je ograničiti unos slatkiša i umjesto toga birati voće bogato antioksidansima koje, osim što je prirodan izvor šećera, doprinosi i općem zdravlju organizma.
Gazirani sokovi – poveznica s prijelomima
Konzumacija gaziranih pića povezana je s povećanim rizikom od prijeloma kuka kod žena u postmenopauzi. Iako uzrok još uvijek nije potpuno jasan, pretpostavlja se da fosfati u tim napitcima ometaju apsorpciju kalcija. Redovito ispijanje gaziranih napitaka svakako nije preporučljivo, osobito kod žena u rizičnoj skupini.
Kofein i gustoća kostiju
Istraživanja pokazuju da kofein može imati negativan utjecaj na gustoću kostiju, osobito kod žena u postmenopauzi. U kombinaciji sa slatkom hranom, taj se učinak dodatno pojačava. Kava, energetska pića i određeni čajevi stoga bi se trebali konzumirati umjereno, a idealno je unos kofeina balansirati unosom kalcija.

Alkohol – tihi razarač koštane mase
Pretjerana konzumacija alkohola može značajno smanjiti koštanu masu i povećati rizik od prijeloma. Alkohol također može ometati apsorpciju hranjivih tvari važnih za zdravlje kostiju, poput vitamina D i kalcija, što dugoročno doprinosi osteoporozi.
Mahunarke i njihova dvosjekla uloga
Određene mahunarke, kao što je grah, sadrže fitate – spojeve koji mogu smanjiti apsorpciju kalcija. Ipak, mahunarke su bogate i mnogim drugim hranjivim tvarima koje podržavaju zdravlje kostiju, pa ih ne treba u potpunosti izbjegavati, već ih uravnotežiti s drugim izvorima kalcija.
Iznenađujuće – i određeno povrće može štetiti kostima
Povrće iz porodice pomoćnica, kao što su rajčice, patlidžani i paprike, može izazvati upalne procese u kostima kod osjetljivih osoba. No, istovremeno su ovo povrće i vrijedan izvor vitamina i minerala korisnih za zdravlje kostiju. Ključ je, kao i u svemu, u umjerenosti i raznolikosti prehrane.
Slično vrijedi i za sirovi špinat i blitvu – iako su bogati kalcijem, sadrže oksalate koji smanjuju njegovu apsorpciju. Zbog toga se preporučuje kombinirati ih s drugim izvorima kalcija ili ih termički obraditi kako bi se smanjio učinak oksalata.
Crveno meso – problem životinjskih proteina
Prekomjerna konzumacija crvenog mesa, bogatog proteinima životinjskog podrijetla, može potaknuti izlučivanje kalcija iz kostiju. Iako su proteini važni za zdravlje, važno je unositi ih iz različitih izvora, uključujući biljne, kako bi se izbjegao negativan utjecaj na koštanu masu.
Preporučena prehrana za jake kosti
Za očuvanje zdravih kostiju preporučuje se raznolika prehrana bogata voćem, povrćem, nemasnim mliječnim proizvodima, ribom, peradi, orašastim plodovima i mahunarkama. Takav način prehrane ne samo da podržava čvrstoću kostiju, već pozitivno utječe i na cjelokupno zdravlje.