Ovo je najzdravija riba na svijetu: Jeftinija je od lososa, a radi čuda vašem tijelu
No, njezin kemijski sastav obiluje visokokvalitetnim proteinima i zdravim mastima, posebice kod ribe ulovljene u zimskim mjesecima na sjevernim područjima. Standardna količina masnoće u skuši je 13 grama, što je dovoljno da se uvrsti među masnije vrste riba, a prosječno sadrži 18 grama proteina, koji se tijelo trostruko brže apsorbira u odnosu na proteine iz mesa.
Skuša ima relativno nisku kalorijsku vrijednost, no da bi zadovoljila dnevne potrebe za energijom, trebali bismo pojesti oko 700 grama, što ipak zahtijeva pažnju zbog udjela masnoće. Nezasićene masne kiseline prisutne u skuši djeluju kao snažni antioksidansi, ojačavajući stanične membrane i pomažući u borbi protiv slobodnih radikala, čime smanjuju rizik od brojnih bolesti, uključujući rak.
Djeci se često daje riblje ulje zbog masnih kiselina, a upravo zbog toga skuša može biti vrlo korisna u prehrani djece, kao i trudnica i dojilja, jer pomaže u pravilnom razvoju tijela i mozga. Skuša je korisna i za adolescente jer može pridonijeti balansiranom razvoju unutarnjih organa.
Iznimno zdrava
Osim masnih kiselina, skuša obiluje mineralima poput kalija, fosfora, cinka i natrija, a sadrži i bogat spektar vitamina B skupine, osobito vitamina B12 i vitamina PP. Vitamini B skupine sudjeluju u sintezi DNK i metabolizmu masti, a česta konzumacija skuše može regulirati razinu šećera u krvi, ojačati živčani sustav te potaknuti stvaranje hemoglobina i opskrbu tijela kisikom.
S obzirom na zdrave masnoće i nezasićene masne kiseline, skuša je izvrsna za mozak, kožu i kosu, a visok udio fosfora pomaže u stvaranju enzima nužnih za kemijske reakcije unutar stanica. Ova riba također sadrži fosfornu kiselinu, bitnu za zdravlje kostiju, što je korisno za djecu u razvoju, ali i za odrasle u prevenciji problema s mišićno-koštanim sustavom.