Ovu vrstu robe kupuju deseci tisuća Hrvata, a nisu svjesni opasnosti: 'Prenosi patogene'
Kupnja rabljene odjeće postala je popularan izbor zbog njenih ekoloških i financijskih prednosti, ali znanstvenici upozoravaju na potencijalne rizike koje takva odjeća može nositi. Dr. Primrose Freestone, stručnjakinja za kliničku mikrobiologiju na Sveučilištu u Leicesteru, objasnila je u članku za The Conversation da rabljena odjeća može biti izvor brojnih zaraznih bolesti. "Potražnja za rabljenu i vintage odjećom u zadnjih nekoliko godina raste. I dok je uzbudljivo pronaći jedinstven komad, važno je odjeću dezinficirati prije nošenja," naglasila je.
Svaka koža nosi milijune bakterija koje čine njen mikrobiom, pa je tekstil u stalnom doticaju s raznim mikroorganizmima, uključujući bakterije, gljivice i viruse. Problem je, kaže dr. Freestone, što nečiji mikrobiom može biti bezopasan za vlasnika, ali potencijalno štetan za drugu osobu koja odjeću nosi kasnije. "Odjeća je poznat prijenosnik patogena," dodaje dr. Freestone. "To znači da, ako nije temeljito očišćena prije prodaje, na njoj mogu ostati mikrobi bivšeg vlasnika."
Pranje na 60
Kako se zaštititi kod kupnje rabljene odjeće? Prvi i najučinkovitiji korak je temeljito pranje odjeće na visokim temperaturama. Dr. Freestone preporučuje pranje s deterdžentom na oko 60 °C, što ne samo da uklanja prljavštinu, već i deaktivira patogene.
"Hladna voda nije dovoljno učinkovita za uništavanje patogena," naglašava. Ako pranje na visokoj temperaturi nije opcija, savjetuje upotrebu dezinfekcijskog sredstva za pranje rublja.
Hrvati obožavaju kupovati u ovim dućanima, ali treba biti oprezan: Ovi su im proizvodi dosta opasni
Također, preporučuje da rabljenu odjeću držite odvojeno od svoje dok ne bude oprana kako biste izbjegli moguće prijenos bakterija. Ovaj jednostavan postupak osigurava da vintage komadi ostanu siguran, održiv i povoljan dodatak garderobi bez zdravstvenih rizika.