Predugo gledanje TV-a može dovesti do opake bolesti: Provjerite jeste li u opasnosti
No, iako to djeluje kao savršen način za odmor, prekomjerno gledanje televizije može imati ozbiljne posljedice na zdravlje mozga. Nova istraživanja otkrivaju da dugotrajno vrijeme provedeno pred ekranom može povećati rizik od nekoliko ozbiljnih neuroloških bolesti.
Studija objavljena u časopisu Journal of the American Medical Directors Association istraživala je povezanost između vremena provedenog ispred ekrana i zdravlja mozga kod sredovječnih i starijih odraslih osoba. Istraživanje, koje je obuhvatilo više od 400.000 osoba u Velikoj Britaniji s prosječnom dobi od 55,8 godina, pokazalo je da pet ili više sati dnevno gledanja televizije značajno povećava rizik od neuroloških bolesti poput demencije, Parkinsonove bolesti i moždanog udara.
Istraživači s Medicinskog sveučilišta Tianjin u Kini analizirali su podatke o 407.792 osobe u dobi od 37 do 73 godine. Unutar te skupine, 40.000 sudionika imalo je skeniranje mozga. Tijekom 13 godina praćenja, 5227 sudionika razvilo je demenciju, 6822 je doživjelo moždani udar, a 2308 je dijagnosticirano s Parkinsonovom bolešću.
Opasnost od opake bolesti
Većina ispitanika (61 posto) provodila je između jednog i četiri sata dnevno ispred ekrana. U prosjeku, ljudi su proveli 2,7 sati dnevno gledajući televiziju, dok je rekreativno korištenje računala iznosilo 1,1 sat dnevno.
Osobe koje su gledale televiziju tri do pet sati dnevno imale su 15 posto veći rizik od razvoja demencije u usporedbi s onima koji su pred ekranom provodili manje od sat vremena dnevno. Gledanje televizije više od pet sati dnevno povećalo je rizik od demencije za 44 posto, rizik od moždanog udara za 12 posto, te rizik od Parkinsonove bolesti za 28 posto.
Znanstvenici priznali da su pogriješili: 'Šanse da opasni asteroid Apophis udari u Zemlju su veće'
Razlog zašto gledanje televizije može tako negativno utjecati na mozak još uvijek nije potpuno jasan. Jedna od teorija sugerira da sjedilački način života, koji prati niska razina tjelesne aktivnosti i potrošnje energije, može uzrokovati kroničnu upalu i smanjeni dotok krvi u mozak. Tako bi stvarni problem mogao biti u dugotrajnom ležanju na kauču, a ne samo u uživanju u televizijskim sadržajima.